Cud nad Wisłą
W dniach 13-15 sierpnia 1920 roku na przedpolach Warszawy rozegrała się decydująca bitwa wojny polsko-bolszewickiej określana mianem "Cudu nad Wisłą". Operacja wojskowa stoczona w dniach 13-25 sierpnia 1920 roku pomiędzy oddziałami radzieckiej Armii Czerwonej a armią Wojska Polskiego, zgrupowanymi nad Wisłą rozegrana na przedpolu stolicy w Ossowie i Radzyminie była decydującym czynem zbrojnym wojny polsko-bolszewickiej 1919-1921. Heroizm polskich żołnierzy i wola walki o niepodległość swojej ojczyzny, zablokowały ekspansję rewolucji komunistycznej na kraje Europy Zachodniej. Głównymi rozgrywającymi po stronie polskiej byli m.in Józef Piłsudski. Na lekcji z wykorzystaniem wydruku z drukarki 3d,zapoznaliśmy się z postacią Józefa Piłsudskiego. Omówiliśmy zasługi wielkiego bohatera dla naszej niepodległości.
Lekcja patriotyzmu
Pani Anita w przystępny i ciekawy sposób opowiedziała o trudnych czasach, kiedy nasza ojczyzna obecna była w sercach Polaków, a nie było jej na mapach kontynentu europejskiego. Na lekcji zaprezentowała też postać Józefa Piłsudskiego, oraz wyjaśniał uczniom, dlaczego 11 listopada jest jednym z najważniejszych dat w kalendarzu (imię naszej szkoły). Uczniowie wraz z nauczycielem szukali odpowiedzi na pytania takie jak: kim jest patriota, co to znaczy być patriotą w dzisiejszych czasach. Uczniowie zaprezentowali swoje wnioski, i uświadomili sobie, że dzięki poświęceniu naszych przodków m.in. Józefowi Piłsudskiemu duch polskości nie zaginął - dzięki nim możemy posługiwać się językiem polskim i być dumni z naszych symboli narodowych – flagi i godła.
W Egipcie faraonów
Na lekcji historii uczniowie po raz kolejny mieli okazję do spotkania z wydrukami 3D. Tym razem zajęcia dotyczyły Egiptu. Uczniowie podczas zajęć dowiedzieli się: kim był faraon, dlaczego przed faraonem trzeba było padać na twarz, o czym decydował faraon, czym były piramidy, jak wyglądały hieroglify a nawet podjęli próbę pisania pismem starożytnych Egipcjan. Po ćwiczeniach posługiwania się hieroglifami nauczyciel uświadomił dzieciom , dlaczego powstało pismo i jak trudna to była umiejętność posługiwania się pismem starożytnych Egipcjan.
Na zamku średniowiecznym
Podczas lekcji historii uczniowie przenieśli się w czasie. Celem podróży były średniowieczne zamki. Uczniowie podczas zajęć: zapoznali się z warunkami życia na zamku średniowiecznym, ćwiczyli umiejętności współpracy w grupie, komunikowania się, doskonalili umiejętności analizy i interpretacji materiału ilustracyjnego oraz makiet wydrukowanych na szkolnej drukarce 3d. Oglądając zamki uczestnicy zajęć opisywali wygląd zamków rycerskich i omówili ich funkcje, opisywali miejsca w których były budowane zamki, wskazywali elementy obronne.
What time is it? Ćwiczymy podawanie czasu z kostką 3D.
Wszyscy lubią, kiedy zajęcia są dynamiczne, a uczniowie zaangażowani. Wydrukowana z użyciem technologii 3D kostka, oraz ulubiona gra w Hot Potato przychodzą na pomoc! Świetna możliwość aby powtórzyć i utrwalić słownictwo na takie tematy jak podawanie czasu oraz czynności dnia codziennego. Klasa 4 B, Ready, Steady, Go!
Figury i kąty
Klasa 3b utrwalała za pomocą zestawu Geolegs - badam figury i kąty, informacje na temat figur geometrycznych oraz kątów - ostrych, prostych i rozwartych. Uczniowie tworzyli figury o określonym rodzaju kątów, wyszukiwali i nazywali kąty figur, a także wykonywali zadania dotyczące obwód figur geometrycznych.
Zwierzęta – kreatywność z długopisami 3D
Na lekcjach z języka uczniowie poznawali nazwy zwierząt, uczyli się podstawowych zwrotów oraz pytań. Na zajęciach uczniowie wykorzystali długopisy 3D do tworzenia modeli. Ćwiczyli komunikację w język niemieckim poprzez opisywanie i identyfikację stworzonych przez siebie prac.
14
Zajęcia z rewalidacji
Zajęcia z rewalidacji:
- ćwiczyliśmy doskonalenie procesów poznawczych i logicznego myślenia,
- uczyliśmy się rozumieć innych.
Na zajęciach wykorzystaliśmy pomoce dydaktyczne wydrukowane na drukarce 3D w ramach projektu Laboratoria Przyszłości.
6
Zajęcia rozwijające sferę społeczną
Czy zajęcia rozwijające sferę społeczną zawsze muszą wyglądać tak samo? Oczywiście, że nie! Panie wraz ze swoimi uczniami połączyły siły. Chłopcy bardzo chętnie wspólnie angażowali się w zadania. Wykorzystywali przy tym wieżę z drukarki 3d. Na zmianę wymyślali nowe zasady rozwijając swoją kreatywność oraz używając wieży i kostki. Pomysły były przeróżne i zaskakujące nawet same nauczycielki! Podczas tej lekcji chłopcy uczyli się zdrowej rywalizacji oraz współdziałania. Byli bardzo zadowoleni z takiej formy zajęć.
Kompetencje emocjonalno- społeczne
Zajęcia z wykorzystaniem gry planszowej, kart oraz kostki i wieży z naszej drukarki 3d. Podczas tej lekcji Mateusz rozwija swoje kompetencje emocjonalno- społeczne. Dodatkowo sam chętnie wprowadza zasady gry, wykorzystując swoją kreatywność i wieżę. Chłopiec chętnie korzystał z wydrukowanej nowości. Sprawiało mu to ogromną radość i dawało większą motywację do pracy.
Kompetencje emocjonalne
Zajęcia kształtujące kompetencje emocjonalne nie muszą być nudne. Uczeń za pomocą buziek wydrukowanych w drukarce 3d chętnie i z dużym zaangażowaniem podejmuje zadania. Rozpoznaje i odwzorowuje emocje związane z różnymi sytuacjami. Jest to szczególnie dobra metoda na omawianie trudnych i niezrozumiałych uczuć pojawiających się w życiu każdego młodego i dojrzewającego człowieka.
Gady i płazy- zwierzęta szczególnie zagrożone
Uczniowie klas 3a w trakcie edukacji przyrodniczej zgłębiali temat: Gady i płazy- zwierzęta szczególnie zagrożone. Na zajęciach poznali środowisko ich życia i cechy charakterystyczne dla poszczególnych grup zwierząt. Dzięki modelom w programie Corinth3D (Laboratoria Przyszłości) uczniowie obejrzeli dokładnie budowę salamandry, żółwia i żaby. Został omówiony i pokazany cykl rozwojowy żaby. Podsumowaniem tematu przyrodniczego była lekcja plastyki. W trakcie, której każdy uczeń wykonał wybranego płaza lub gada.
Obwody
Na zajęciach z edukacji matematycznej klasa 3a miała okazję zbudować z klocków (Laboratoria Przyszłości) kolorowe figury geometryczne. Następnie za pomocą metrówki mierzyliśmy długość boków wielokątów i obliczaliśmy obwody figur.
Ułamki zwykłe
Pod koniec maja klasa 4 c na zajęciach z matematyki utrwalała zagadnienia związane z ułamkami zwykłymi. Klasa pracowała w parach, gdzie każda grupa dostała tajemnicze zestawy. W pudełku znajdował się zestaw magnetycznych kół i listew ułamkowych. Dzięki tym pomocom zakupionym w ramach Laboratoriów Przyszłości czwartoklasiści mogli bawić się i utrwalać zagadnienia ułamków (od porównywania różnych ułamków ze sobą, przez skracanie i rozszerzanie ułamków, aż po dodawanie i odejmowanie ułamków).
Przygoda z ułamkami
Świetna zabawa przy porównywaniu i dodawaniu ułamków zwykłych z klasą 4a. Do lekcji wykorzystano zestawy różnokolorowych elementów na magnesach. Elementy te umożliwiają budowanie układów ułatwiających wprowadzenie podstawowych pojęć matematycznych, przeznaczone są do nauki o ułamkach, materiały zakupione w ramach projektu „Laboratoria Przyszłości”.
Iluzje optyczne – jak daje się oszukać nasz mózg
Uczniowie klas 4 uczestniczyli w lekcji dotyczącej iluzji optycznych. Najpierw uczniowie obejrzeli krótki film o tym jak działa ludzki mózg, potem obejrzeliśmy ten skomplikowany organ w formie modelu 3d. Taką możliwość mieliśmy dzięki programowi Corinth3D, zakupiony w ramach projektu Laboratoria Przyszłości. Następnie p. Basia zaprezentowała nam książkę „Złudzenia optyczne” jako dowód na to, że nasz mózg daje się oszukać wykorzystując takie proste narzędzia jak obrazki w książce. Na zakończenie lekcji uczniowie w edytorze grafiki wykonali „złudzenie ściany kawiarni”.
Spór o zamek
16.05.23 roku w klasie 7a odbyła się lekcja Spór o zamek-" Zemsta" w ramach Laboratoriów Przyszłości. Uczniowie kreatywnie pracowali z wydrukowanym zamkiem. Dzięki temu omówiliśmy genezę powstania utworu Aleksandra Fredry i odtworzyliśmy na kartkach słynny zamek z komedii.
9
„Kochajmy pszczoły”
Z okazji zbliżającego się Dnia Mamy we wtorek 16 maja gościliśmy w naszej bibliotece panią Agnieszkę, miłośniczkę pszczół i przyrody. Pani Agnieszka poprowadziła warsztaty przyrodnicze „Kochajmy pszczoły” o wakacyjnej tematyce "Wiosną i latem, bezpiecznie z owadami". Na koniec spotkania młodsi uczniowie wykonywali pamiątkowe świeczki, a starsi malowali bawełniane torby z motywami roślinnymi. Celem warsztatów przyrodniczych było kształtowanie proekologicznej postawy, dzieci i młodzieży, zwiększanie ich wrażliwości na piękno otaczającej nas przyrody oraz uzmysławianie jak bardzo nasze życie związane jest z pszczołami.
Fraktale
Klasy 8 na lekcjach informatyki zapoznali się z zagadnieniami dotyczącymi fraktali. Uczniowie obejrzeli prezentację przygotowaną przez nauczyciela, z której dowiedzieli się co to są fraktale, jak powstają, gdzie w przyrodzie można spotkać fraktale, itp . Korzystając w nowoczesnej technologii jaką są okulary VR zakupione w ramach projektu Laboratoria Przyszłości obejrzeliśmy te skomplikowane struktury w trójwmiarze. Następnie korzystając z programu Scratch uczniowie sami rysowali swój pierwszy fraktal czyli drzewo binarne. A to jeszcze nie koniec naszej przygody z fraktalami.
Lekcja geometrii
Na lekcji matematyki w klasie 5c z p. Agnieszką Lindenau w ramach projektu Laboratoria Przyszłości uczniowie utrwalili umiejętności rozpoznawania kątów ostrych, prostych, rozwartych, półpełnych i pełnych oraz utrwalili umiejętności rozpoznawania kątów przyległych, wierzchołkowych i obliczania ich miar.
Pomoce wykorzystaliśmy również do obliczeń zegarowych. Ustawialiśmy podane godziny na zegarze, rozpisaliśmy rozkład jazdy autobusów świetnie się przy tym bawiąc.
Godziny dzwonków
Czwartek 02.01.2025Kalendarz
- sty
- 01
- Nowy Rok
- 01.01.
- Święto
- sty
- 02
- Dzień wolny od zajęć
- 02.-03.01.
- Dzień wolny
- sty
- 06
- Trzech Króli
- 06.01.
- Święto
- lut
- 03
- Ferie zimowe
- 03.-16.02.
- Dzień wolny
- kwi
- 17
- Wiosenna przerwa świąteczna - Wielkanoc
- 17.-22.04.
- Przerwa świąteczna
- maj
- 01
- Święto Pracy
- 01.05.
- Święto
- maj
- 02
- Dzień wolny od zajęć
- 02.05.
- Dzień wolny
- maj
- 03
- Święto Konstytucji Trzeciego Maja
- 03.05.
- Święto
Galeria zdjęć
brak danychLiczba wizyt
liczba odwiedzin: 540432