• "Z miłości do puszystości" - warsztaty przyrodnicze

        Z miłości do puszystości, czyli kolejne spotkanie z panią Sylwią i jej zwierzęcą rodziną. Tym razem gościliśmy m. in. lotopałanki, szynszyle, szczury, kawie domowe, króliki. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się wielu ciekawostek z życia zwierząt, zobaczyć je z bliska, pogłaskać, czy nawet wziąć na ręce.

        Galeria zdjęć


        Spotkanie autorskie

        We wtorek 9 kwietnia gościliśmy pana Stefana Potockiego, autora serii książek dla dzieci „Droga miodowa”.  Pierwsza część cyklu  „Miodal i łabędź” opowiada o podróżach głównego bohatera po krajach europejskich, a część druga „Lilu” zabiera czytelników w podróż po Europie, Bliskim Wschodzie i Afryce Północnej.

        Uczniowie dowiedzieli się nie tylko wielu ciekawostek o książkach, ale również o Kanadzie, czyli rodzinnym kraju autora, np.: co to jest miodowód duży, co to jest  język gwizdany, ile gotuje się syrop klonowy, jakie zwierzęta żyją w Kanadzie, kiedy psa należy wykąpać w soku pomidorowym, co to curling, bromball czy lacrosse.

        Książki Stefana Potockiego opowiadają o cudowności podróży oraz o tym, jak ważne jest budowanie dobrych relacji. Obecnie autor pracuje nad trzecią częścią serii o przygodach Miodala i Lilu.

         

        Galeria zdjęć


        Wielkanocne eko - jajo

         okazji Świąt Wielkanocnych biblioteka zorganizowała konkurs plastyczny pt.: "Wielkanocne eko - jajo". Zadanie polegało na wykonaniu dowolną techniką ekologicznego symbolu świąt czyli jajka wielkanocnego. Uczniowie bardzo się postarali i wykazali się dużą pomysłowością. Ze względu na skontrum biblioteczne prace będzie można obejrzeć dopiero w maju na wystawie pokonkursowej.

        Galeria zdjęć


        Konkurs „Walentynka dla ulubionego bohatera książkowego”

        W lutym biblioteka szkolna zorganizowała konkurs walentynkowy. Zadanie konkursowe polegało na zrobieniu walentynki dla ulubionego bohatera książkowego w taki sposób, by komisja oceniająca wiedziała, o jaką postać z książki chodzi. Wpłynęło dużo bardzo ładnych i pomysłowych prac, które jak zawsze można będzie oglądać przez miesiąc na wystawie pokonkursowej w bibliotece.

        Galeria zdjęć


        Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych - klasy 6

        Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych - konkursy

        Z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych biblioteka zorganizowała trzy konkursy dla klas 1-8:

        • Laurka dla biblioteki klasy 1-8
        • Zakładka międzynarodowa Klasy 1 -3

        Lapbook "Moja książkowa top piątka” klasy 4 - 8

        Wpłynęło bardzo dużo pięknych prac, spośród których jury wybrało i nagrodziło najciekawsze.

        Zwycięzcom serdecznie gratulujemy. Wszystkie prace można obejrzeć na specjalnej wystawie w bibliotece szkolnej.

        Zapraszam do udziału w kolejnych konkursach!!!

        Galeria zdjęć


        Żywa lekcja przyrody czyli gady w naszej szkole

        W środę gościliśmy panią Sylwię, miłośniczkę wszelkich gadów, wraz ze swoimi podopiecznymi, m. in. kameleonem, jaszczurkami, wężem zbożowym, żółwiem, agama brodatą.

        Mogliśmy się dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy o gadach, np.:

        * Co jedzą gady?

        * Jak długo wykluwa się z jaja kameleon?

        * Jak polują gady?

        * Co to są lotopałanki?

        * Co to jest sznurówka?

        * Co to jest wylinka?

        * Ile jaj składa kameleon?

        * Ja wyglądają agama brodata i wąż zbożowy?

        * Co to są przylgi?

        * Jak wyglądają gekon gargulcowy i gekon orzęsiony?

        * Czy jaszczurka może chodzić po szybie?

        * Co to są krocionogi?

        Najodważniejsi uczniowie mogli dotknąć zwierzątek, pogłaskać je, a nawet wziąć na ręce.

        Było gwarno i wesoło!

        Galeria zdjęć


        Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych - klasy 8

        W ramach obchodów  Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych uczniowie klas 8 brali udział w lekcjach informatyczno-bibliotecznych, dotyczących książek. Uczniowie przypomnieli sobie uniwersalną klasyfikację dziesiętną oraz podział  literatury w bibliotekach szkolnych. Poznali rodzaje książek dla dzieci z podziałem na rodzaje np.: książki dźwiękonaśladowcze, książki edukacyjne, książeczki kontrastowe, książki aktywizujące i interaktywne, książeczki z dźwiękiem, książeczki z ruchomymi elementami itp. Następnie uczniowie mieli znaleźć odpowiedź na pytanie:  „Dlaczego powinniśmy czytać książki już od najmłodszych lat?” Odpowiedzi zebrane zostały w formie dokumentu tekstowego, do którego uczniowie wykorzystali grafikę SmartArt.

        Galeria zdjęć


        Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych - klasy 5

        Co to jest kapitułka, grzbiet, trzon, obwoluta, wklejka, karta przedtytułowa, karta tytułowa wiedzą już dokładnie uczniowie klas piątych, którzy w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych uczestniczyli w lekcjach informatyczno-bibliotecznych. Uczniowie przypomnieli sobie jak zbudowana książka oraz mogli obejrzeć każdy w wymieniowych elementów na przykładowych książkach. Jednocześnie przypomnieli sobie zasady dotyczące dbania o książki oraz stworzyli krótką prezentację.

        Galeria zdjęć


        Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych - klasy 6

        Uczniowie klas 6 w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych uczestniczyli w zajęciach informatyczno-bibliotecznych.  Przypomnieli sobie rodzaje katalogów : alfabetyczny, rzeczowy na podstawie zaprezentowanej planszy. Uczniowie zapoznali się z uniwersalna klasyfikacją dziesiętną (UKD) i za jej pomocą samodzielnie odczytywali informacje z naklejek umieszczonych na grzbietach książek z biblioteki szkolonej. Uczniowie zostali zapoznani ze statystyką wypożyczeń w naszej szkole, a na podstawie uzyskanych danych tworzyli wykresy w programie Excel. Następnie uczyli się formatowania wykresów: zmiany kolorów poszczególnych elementów wykresu, dodawania i edycji etykiet danych, ustawienia legendy itp.

        Galeria zdjęć


        Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych - klasy 4

        Jak zbudowana jest książka? Na to pytanie próbowały odpowiedzieć dzieci z klasy 4 w ramach promocji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Celem lekcji bibliotecznej było poznanie podstawowych elementów budowy książki i ich funkcji. Uczniowie dowiedzieli się co to jest: okładka, karta tytułowa, korpus, tekst główny i spis treści. Po części teoretycznej przyszedł czas na ćwiczenia praktyczne. Uczniowie w programie graficznym projektowali własną okładkę do wybranej przez siebie książki lub wiersza.

        Galeria zdjęć


        Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych - klasy 7

        W październiku, jak co roku, obchodzimy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Uczniowie klas 7 w ramach obchodów święta naszej biblioteki brali udział w lekcjach informatyczno-bibliotecznych, na których przypomnieli sobie  podstawowe zasady korzystania z usług biblioteki szkolnej ze szczególnym zaakcentowaniem potrzeby poszanowania książek. Zapoznali się z uniwersalną klasyfikacją dziesiętną oraz z podziałem literatury w bibliotekach szkolnych. Poznali potrzebę podziału katalogu na alfabetyczny i rzeczowy (alfabetyczny – poszukiwanie książek danego autora, rzeczowy – wyszukiwanie książek na określony temat). Uczniowie obejrzeli różne rodzaje książek, a na zakończenie lekcji wykonali plakat nt. „Dlaczego warto czytać książki”.

        Galeria zdjęć


        Spotkanie autorskie

        W piątek 13 października gościem naszej szkolnej biblioteki była Yvette Żółtowska – Darska, autorka piłkarskich bestsellerów dla młodzieży. Autorka prezentowała swoje najnowsze książki, czyli „Van Dijk”, „MBappè” oraz niedawno wznowioną książkę „Messi”.

        W trakcie spotkania pani Yvette organizowała także uczniom ciekawe quizy o piłkarzach oraz wręczała nagrody za najszybsze odpowiedzi. Okazało się, że mamy wielu fanów piłki nożnej i to nie tylko wśród chłopców.

        Każdy uczestnik spotkania otrzymał  na koniec pamiątkowy plakat  z  książkami autorki.

        W listopadzie bieżącego roku przewidziana jest premiera kolejnej  pozycji pani Darskiej pt. „Haaland”.

        Już nie możemy się doczekać!

         

        Galeria zdjęć


        Spotkanie autorskie

        W dniu 11 października w bibliotece szkolnej gościła po raz kolejny panią Monikę Oworuszko, autorkę kryminałków dietetycznych o Walentym i spółce.

        Autorka przybliżyła uczniom klas 1c i 2c główne postacie serii, streściła krótko poszczególne części, a także opowiadała o wątkach poruszanych w książkach.

        Dzieci zadawały autorce wiele ciekawych pytań, a na koniec spotkania otrzymały pamiątkowe autografy.

        Wszystkie książki są do wypożyczenia w bibliotece.

         

        Galeria zdjęć


        Klub Pożeraczy Książek

        Wstąp do Klubu Pożeraczy Książek i przyjmuj wyzwania czytelnicze! Październik to nie tylko Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych, lecz również Miesiąc Dobroci dla Zwierząt. Ponadto 4 października przypadał Światowy Dzień Zwierząt.

        W związku z tym wyzwaniem na październik jest przeczytanie pięciu książęk o zwierzętach. Zapraszamy!


        Warsztaty Świąteczne

        W Mikołajki odbyły się warsztaty świąteczne podcza których uczniowie wykonywali bombki i stroiki.

        Galeria zdjęć-bombki

        Galeria zdjęć-stroiki


        Warsztaty Młodego Przyrodnika

        Warsztaty Młodego Przyrodnika odbyły się 25.10. podczas których klasy 5b, 6a, 8b wykonały tzw.Las w szkle.

        Galeria zdjęć


        Warsztaty Młodego Naukowca

        Kolejne warsztaty Młodego Naukowca odbyły się 7.12. podczas których klasa 1c robiła slime, a 9.12.dzieciaki robiły pachnące kule kąpielowe.

        Galeria zdjęć-slime

        Galeria zdjęć-kule


        Warsztaty Młodego Naukowca

        25.10. w naszej bibliotece odbyły się kolejne warsztaty Młodego Naukowca podczas których klasa 3c farbowała koszulki. Kolejne farbowanie koszulek odbyło się 7.12., tym razem z zadaniem zmierzyli się uczniowie klasy 7a.

        Galeria zdjęć


        Warsztaty Młodego Naukowca

        W dniach 19.10 i 21.10 w bibliotece szkolnej odbyły się warsztaty Młodego Naukowca, część 1 i 2. W zajęciach udział brały klasy od 1 do 8.  Były to interaktywne warsztaty, które pobudzają i rozwijają wyobraźnie u dziecka, a także zapoznają go z fascynującym światem chemii i fizyki. Podczas warsztatów zaprezentowana została seria ciekawych doświadczeń, które były omówione i wyjaśnione w bardzo przystępny sposób. Warsztaty Młodego Naukowca to między innymi czarowanie, szukanie i sprawdzanie. To mieszanie, przelewanie i zmienianie barwy substancji. Sprawianie, że coś zniknie, a coś nieoczekiwanie się pojawi.

        Galeria zdjęć


        Spotkania autorskie

        Dnia 15.10 b. r. w bibliotece szkolnej odbyły się dwa spotkania autorskie z panem Marcinem Koziołem, autorem wielu książek dla dzieci oraz zapalonym podróżnikiem i miłośnikiem koni.

        W pierwszym spotkaniu uczestniczyły klasy: 0a, 1a i 2b i była to multimedialna lekcja wypełniona ciekawą i zabawną narracją autora, krótkimi filmami, animacjami i zdjęciami.  Punkt wyjścia i tło edukacyjnego spotkania autorskiego stanowiła książka „Wombat Maksymilian i Królestwo Grzmiącego Smoka”.

        Mowa była o różnych zwierzętach. Ale najwięcej o wombatach, bo główny bohater książki jest przedstawicielem tego mało znanego gatunku. O podróżach, geografii i kulturze niezwykłego królestwa w Himalajach, jakim jest Bhutan (tam rozgrywa się akcja pierwszej książki: „Wombat Maksymilian i Królestwo Grzmiącego Smoka”).

        A także sąsiedniego Nepalu, gdzie Wombat zawędrował w drugiej części pt. „Wombat Maksymilian i misja na dachu świata”.

        Po spotkaniu wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowe autografy, a także mieli możliwość zakupu książek autora.

        Kolejne spotkanie przeznaczone było dla klas starszych, a udział wzięli w nim uczniowie klas 5a i 5b.

        Było to Spotkanie multimedialne z lekturą „Skrzynia Władcy Piorunów”, wypełnione wciągającą narracją, krótkimi filmami, animacjami i zdjęciami, uzupełniona o doświadczenie naukowe z uczniami – każdy mógł zostać „władcą piorunów”.

        Niezwykłe przygody bohaterów, detektywistyczne zagadki, łamanie szyfrów i elektryzująca nauka! Wartka współczesna akcja powieści staje się pretekstem do poznania wielu naukowych ciekawostek, a zwłaszcza niezwykłych dokonań wybitnych postaci, wynalazcy Nikoli Tesli, któremu zawdzięczamy m.in. rozpowszechnienie taniej energii elektrycznej. Współczesna akcja serii łączy się z odtworzonymi na podstawie źródeł biograficznych nadzwyczajnymi, ale prawdziwymi wydarzeniami z życia historycznych postaci.
        Po spotkaniu wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowe autografy, a także mieli możliwość zakupu książek autora.

        Galeria zdjęć


        Kule do kąpieli - warsztaty

        Dnia 16 stycznia w bibliotece szkolnej odbyły się kolejne warsztaty. Tym razem uczniowie wykonywali kule do kąpieli, które później zostały pięknie zapakowane i wręczone babciom i dziadkom z okazji ich święta. 

        Galeria zdjęć 


        Stroiki świąteczne

        Dnia 12 grudnia wykonywaliśmy w bibliotece stroiki świąteczne. Uczniowie własnoręcznie wyczarowywali  piękne, kolorowe stroiki świąteczne przy użyciu gałązek jodły, bombek, korali, cynamonu, suszonych pomarańczy, szyszek oraz wstążek.

        Galeria zdjęć


        Warsztaty tworzenia bombek świątecznych

        Dnia 5 grudnia 2019 r. w bibliotece szkolnej wykonywaliśmy bombki świąteczne. Dzieci dowiedziały się jak wygląda proces powstawania bombek choinkowych zapoznały się z metodami zdobienia bombek, a następnie własnoręcznie wyczarowały kolorowe bombki przy użyciu cekinów, brokatu, wstążek oraz pełnej palety barw. Na koniec  uczniowie pięknie zapakowali własnoręcznie wykonaną bombkę.

        Galeria zdjęć


        Warsztaty geologiczne

        Dnia 18 listopada w bibliotece szkolnej odbyły się warsztaty geologiczne dla klas 3-8.

        Warsztaty mają na celu naukę poprzez zabawę. Lekcja bądź każde inne zajęcia już nie muszą być oparte tylko na wiedzy z książek. Na zajęciach geologicznych uczniowie mogą obejrzeć, dotknąć a przede wszystkim dowiedzieć się:

        co to jest kamień?   

        dlaczego kamień jest twardy? 

        dlaczego mucha śpi w bursztynie?   

        dlaczego na pustyni jest dużo piasku? 

        czemu w kamieniach są muszelki?

        Galeria zdjęć


        Warsztaty Młodego Naukowca

        W dniu 12 listopada w bibliotece szkolnej odbyły się niesamowite warsztaty. Warsztaty Młodego Naukowca to zajęcia, które pobudzają i rozwijają wyobraźnię u dziecka, a także zapoznają go z fascynującym światem chemii i fizyki.

        Animatorki zaprezentowały serię ciekawych doświadczeń, które zostały omówione i wyjaśnione w bardzo przystępny sposób. Warsztaty Młodego Naukowca to między innymi czarowanie, szukanie i sprawdzanie. To również mieszanie, przelewanie i zmienianie barwy substancji. Sprawianie, że coś zniknie, a coś nieoczekiwanie się pojawi. Mówiąc krótko: działo się!

        Galeria zdjęć