O programie
Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Naszą wspólną misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.
Cel
Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). W ramach Laboratoriów Przyszłości organy prowadzące szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe warte ponad miliard złotych, dzięki któremu miliony polskich uczniów będą mogły uczyć się poprzez eksperymentowanie i zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętności. Wsparcie będzie przekazane w całości z góry - bez konieczności wniesienia wkładu własnego.Laboratoria przyszłości w naszej szkole
Kreatywne myślenie oraz obsługa narzędzi to jedne z podstawowych umiejętności decydujących o rozwoju cywilizacyjnym, gospodarczym i społecznym. Wzrost innowacyjności oraz rozwój technologiczny spowodował, że umiejętności matematyczne, w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii są dziś ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Laboratoria Przyszłości to kolejny krok w stronę wzmocnienia i uatrakcyjnienia dotychczasowego procesu zdobywania wiedzy i praktycznych umiejętności w tych obszarach przez uczniów.
Laboratoria Przyszłości to nowoczesny sprzęt, który uatrakcyjni zajęcia szkolne i pozwolą uczniom rozwijać swoje zainteresowania nie tylko na lekcjach techniki i w ramach innych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, lecz także w ramach zajęć pozalekcyjnych, kół zainteresowań i innych form rozwijania umiejętności.
Od września uczniowie naszej szkoły mają okazję zapoznać się z możliwościami okularów VR zakupionych do szkoły w ramach akcji Laboratoria Przyszłości. Po przeszkoleniu z obsługi sprzętu uczniowie zapoznawali się z przykładowymi projektami z różnych obszarów edukacji: geografii, fizyki, biologii i nie tylko. Dzięki okularom VR przed uczniami otwierają się zupełnie inne możliwości. Dzieci zakładając te okulary przenoszą się na drugi koniec świata – mogą znaleźć się w każdym miejscu na ziemi i nie tylko, oglądają zwierzęta z bliska, mogą walczyć ze swoim strachem i stresem próbując przejść, np. mostem zwodzonym. Dzieci mogą także relaksować się pływając z rybami w oceanie. Bardzo się cieszymy, że nowe technologie są dostępne dla naszych uczniów.
Laboratoria przyszłości - startujemy!
Zachęcamy do oglądania filmów dokumentujących pracę naszych uczniów
z wykorzystaniem sprzętu z programu Laboratoria Przyszłości.
wrzesień październik listopad grudzień grudzień - wydanie świąteczne styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec czerwiec-podsumowanie Okulary VR - wirtualny świat brył
Dzięki wirtualnej rzeczywistości, uczniowie mieli możliwość obejrzenia nowej, dotąd im nie znanej rzeczywistości brył geometrycznych. Wszystkie treści wyświetlane w okularach przekazywane były z komputera nauczyciela, dzięki czemu to nauczyciel sprawował kontrolę nad realizowanym zadaniem. Po obserwacjach modeli 3d uczniowie rysowali szkielety poznanych figur, poznając narzędzia kształtów oraz sposoby ich formatowania.
Zajęcia bardzo podobały się uczniom i z niecierpliwością czekają już na kolejne.
Wirtualny świat brył - galeria zdjęć
Wirtualna podróż do Chin
Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły mieli okazję skorzystać podczas zajęć z nowoczesnych technologii. Dzięki okularom VR zakupionym w ramach programu „Laboratoria Przyszłości” przenieśli się do wirtualnej rzeczywistości. Tym razem zwiedzali Chiny. Uczniowie mieli okazję zobaczyć najbardziej niesamowite zakątki tego kraju: słynny Wielki Mur, pola ryżowe Yunnan, Jezioro Tysiąca Wysp i wiele więcej.
Wirtualna podróż do Chin - galeria zdjęć
Drukarka 3D - startujemy
W ramach projektu „Laboratoria Przyszłości" otrzymaliśmy między innymi Drukarkę 3D, która na stałe jest umieszczona w pracowni komputerowej.
Odbyły się już pierwsze zajęcia, podczas których uczniowie zostali zapoznani z ogólną budową, działaniem i zastosowaniem drukarki w praktyce. Udało nam się z sukcesem wydrukować nasze pierwsze projekty.
Drukarka 3D - startujemy - galeria zdjęć
Lekcja biologii z nowym sprzętem
Za nami kolejny miesiąc nauki – miesiąc pracy z nowym sprzętem, nabytym w ramach programu „Laboratoria Przyszłości”. Na zajęciach biologii uczniowie korzystali z mikroskopów oraz gotowych modeli komórek. Nauka przebiegła w bardzo ciekawy i rozwojowy sposób dla naszych dzieci.
Lekcja biologii z nowym sprzętem - galeria zdjęć
Przygotowania do świąt czas zacząć
Nasza szkoła rozpoczęła przygotowania do świąt. Na naszych choinkach zawisną ozdoby wydrukowane na drukarce Banach school 3D, zakupionej w ramach programu LaboratoriaPrzyszłości. Wszyscy z zaciekawieniem śledzili kolejne etapu powstawania druku 3D.
Przygotowania do świąt czas zacząć - galeria zdjęć
Lekcja chemii z nowymi pomocami dydaktycznymi
Uczniowie naszej szkoły po raz kolejny mieli możliwość pracy w nowymi pomocami dydaktycznymi zakupionymi w ramach programu Laboratoria Przyszłości. Uczestnicy zajęć budowali w ranach tematu masa atomowe i masa cząsteczkowa związki chemiczne. Wykorzystali zestaw do budowy cząsteczek i związków z zakresu chemii organicznej i nieorganicznej. Zestaw pozwala na budowanie zarówno prostych, jak i złożonych struktur molekularnych. U nas nie ma nudy, tu uczniowie rozwijają się, poszerzają swoje wiadomości i umiejętności.
Lekcja chemii z nowymi pomocami dydaktycznymi - galeria zdjęć
Lekcja fizyki z nowymi pomocami dydaktycznymi
Fizyka niewątpliwie ma zastosowanie w codziennym życiu i bez niej nie byłoby wielu zdobyczy współczesnej cywilizacji. Dlatego na lekcjach nie może zabraknąć takich elementów, dzięki którym uczniowie mogą zrozumieć materiał. W grudniu uczniowie klas 8 uczestniczyli w zajęciach, podczas których wykorzystano sprzęt dostarczony w ramach projektu Laboratorium Przyszłości-zestawy „Magnetyzm-zestaw do pokazowych ćwiczeń” zawierające m.in. magnesy sztabkowe, podkowiaste, igły magnetyczne, próbki minerału-magnetytu, magnesy ferrytowe pierścieniowe i kwadratowe oraz magnetyczne pręty chromowane. Celem lekcji było zapoznanie uczniów z oddziaływaniem magnesów. Podczas zajęć uczniowie wykorzystując dostarczony sprzęt nazywali bieguny magnesów stałych i opisywali oddziaływanie między nimi.
Lekcja fizyki z nowymi pomocami dydaktycznymi - galeria zdjęć
Świąteczna choinka
Szkolna świąteczna choinka rozbłysnęła światełkami i wydrukowanymi ozdobami. Drukarka 3D to narzędzie o szczególnym znaczeniu w edukacji, gdyż łączy przyjemne z pożytecznym – bawi i uczy. Druk może trwać od kilku minut do kilku godzin, a nawet dni- wszystko zależy od rozmiarów przedmiotów, które chcemy wydrukować. Chociaż dzieci uwielbiają, gdy na choince wiszą cukierki i pierniki, to i dzisiejsze cudeńka były dla całej społeczności szkolnej nauką, zabawą i wyjątkową przygodą w jednym... Na zajęciach Informatyki w ramach programu Laboratoria Przyszłości drukowaliśmy ozdoby świąteczne.. Na naszej choince pojawiły się bombki, pierniczki, choinki, Mikołaje oraz aniołek, którego wydruk trwał najdłużej.
Świąteczna choinka - galeria zdjęć
Ekoprojekt STEM globalne wyzwania - kryzys energetyczny
Podczas styczniowych zajęć z fizyki uczniowie klas 8 zbudowali magazyn energii. Wykorzystali do tego Ekoprojekt STEM globalne wyzwania - kryzys energetyczny zakupiony w ramach projektu Laboratoria Przyszłości. Pracując w niewielkich grupach uczyli się pracy zespołowej i wspólnie odkrywali prawa fizyki. Korzystając z dostępnych materiałów uczniowie zbudowali system paneli słonecznych, który zbierał, magazynował i wykorzystywał energię słoneczną.
Ekoprojekt STEM globalne wyzwania - kryzys energetyczny - galeria zdjęć
Mobilny mikroskop cyfrowy
Uczniowie naszej szkoły poznali budowę i zasady pracy z mikroskopem cyfrowym zakupionym w ramach programu „Laboratoria przyszłości”. Na lekcji wykorzystano mikroskop cyfrowy, dzięki któremu uczniowie mogli obejrzeć liść „żelaznej rośliny” (zamiokulkas zamiolistny), ligustru zimozielonego, ostrokrzewu, cyprysu, tui, bluszczu pospolitego, kwiatu grudniaka czy jaj straszyka diabelskiego. Uczniowie dodatkowo samodzielnie oglądali przygotowane przez siebie preparaty: włosy, kredki, linie papilarne, nitki oraz tkaniny. Wszystko co im przyszło do głowy można było zobaczyć w powiększeniu. Nowoczesny sprzęt pozwolił uczestnikom obejrzeć obrazy na monitorze oraz na rzutniku, ale także zrobić zdjęcia oraz nagrać filmy.
Mobilny mikroskop cyfrowy - galeria zdjęć
Wykorzystanie drukarki 3D podczas zajęć lekcyjnych, pozwala na uatrakcyjnienie zajęć poprzez kreatywne podejście do nauki. Zastosowanie drukarki 3D wraz z wszystkimi jej możliwościami efektywniej przygotuje uczniów do projektowania oprogramowania 3D oraz udoskonali inteligencję przestrzenną, kompetencje cyfrowe oraz innowacyjne myślenie. Wykorzystanie technologii druku 3D w procesie nauczania daje szansę na wykorzystanie metody projektowej zwiększając atrakcyjność prowadzonych zajęć lekcyjnych. Drukarka 3D umożliwia poprowadzenia niestandardowych zajęć, które utrwalą się w pamięci uczniów, a tym samym proces nauki jest efektywniejszy.
Za nami kolejne wydruki 3d, z wykorzystaniem drukarki BanachSchool3D zakupionej w ramach programu „Laboratoria Przyszłości”.
Dzięki zastosowaniu takiego narzędzia uczniowie podczas lekcji mogli wydrukować trójwymiarowe przedmioty, tym razem pionki szachowe oraz model kwiatu lilii wodnej, złożonego z trzech elementów, wydrukowany z użyciem kilku kolorów materiału.
Uczniowie korzystali z gotowych bibliotek modeli 3d, dokonali wyboru projektu oraz śledzili etapy wydruku.
Podczas zajęć poznali budowę, sposób działania oraz zasady bezpiecznego korzystania z drukarki 3D, mieli możliwość wymiany materiału drukującego, w celu dokonania wydruku w kilku kolorach.Wydruki 3d - ciąg dalszy - galeria zdjęć