• Laboratoria przyszłości 2022/2023

      • Laboratoria przyszłości - startujemy!

         

              

         

        Zachęcamy do oglądania filmów dokumentujących pracę naszych uczniów

         z wykorzystaniem sprzętu z programu Laboratoria Przyszłości.

        wrzesień  październik
        listopad grudzień
        grudzień - wydanie świąteczne styczeń
        luty marzec
        kwiecień maj
        czerwiec czerwiec-podsumowanie

         


        Okulary VR - wirtualny świat brył

        Dzięki wirtualnej rzeczywistości, uczniowie mieli możliwość obejrzenia nowej, dotąd im nie znanej  rzeczywistości brył geometrycznych. Wszystkie  treści wyświetlane w okularach przekazywane były z komputera nauczyciela, dzięki czemu to nauczyciel sprawował kontrolę nad realizowanym zadaniem. Po obserwacjach modeli 3d uczniowie rysowali szkielety poznanych figur, poznając narzędzia kształtów oraz sposoby ich formatowania.

        Zajęcia bardzo podobały się uczniom i z niecierpliwością czekają już na kolejne.

        Wirtualny świat brył - galeria zdjęć


        Wirtualna podróż do Chin

        Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły mieli okazję skorzystać podczas zajęć z nowoczesnych technologii. Dzięki okularom VR zakupionym w ramach programu „Laboratoria Przyszłości” przenieśli się do wirtualnej rzeczywistości. Tym razem zwiedzali Chiny. Uczniowie mieli okazję zobaczyć najbardziej niesamowite zakątki tego kraju: słynny Wielki Mur, pola ryżowe Yunnan, Jezioro Tysiąca Wysp i wiele więcej.

        Wirtualna podróż do Chin - galeria zdjęć 


        Drukarka 3D - startujemy

        W ramach projektu „Laboratoria Przyszłości" otrzymaliśmy między innymi Drukarkę 3D, która na stałe jest umieszczona w pracowni komputerowej.

        Odbyły się już pierwsze zajęcia, podczas których uczniowie zostali zapoznani z ogólną budową, działaniem i zastosowaniem drukarki w praktyce. Udało nam się z sukcesem wydrukować nasze pierwsze projekty.

         

        Drukarka 3D - startujemy - galeria zdjęć


        Lekcja biologii z nowym sprzętem

        Za nami kolejny miesiąc nauki – miesiąc pracy z nowym sprzętem, nabytym w ramach programu „Laboratoria Przyszłości”. Na zajęciach biologii uczniowie  korzystali z mikroskopów oraz gotowych modeli komórek. Nauka przebiegła w bardzo ciekawy i rozwojowy sposób dla naszych dzieci.

        Lekcja biologii z nowym sprzętem - galeria zdjęć


        Przygotowania do świąt czas zacząć 

        Nasza szkoła rozpoczęła przygotowania do świąt. Na naszych choinkach zawisną ozdoby wydrukowane na drukarce Banach school 3D, zakupionej w ramach programu LaboratoriaPrzyszłości.  Wszyscy z zaciekawieniem śledzili kolejne etapu powstawania druku 3D.

        Przygotowania do świąt czas zacząć - galeria zdjęć 


        Lekcja chemii z nowymi pomocami dydaktycznymi

        Uczniowie naszej szkoły po raz kolejny mieli możliwość pracy w nowymi pomocami dydaktycznymi zakupionymi w ramach programu Laboratoria Przyszłości. Uczestnicy zajęć budowali w ranach tematu masa atomowe i masa cząsteczkowa związki chemiczne. Wykorzystali zestaw do budowy cząsteczek i związków z zakresu chemii organicznej i nieorganicznej. Zestaw pozwala na budowanie zarówno prostych, jak i złożonych struktur molekularnych. U nas nie ma nudy, tu uczniowie rozwijają się,  poszerzają swoje wiadomości i umiejętności.

        Lekcja chemii z nowymi pomocami dydaktycznymi - galeria zdjęć


        Lekcja fizyki z nowymi pomocami dydaktycznymi

        Fizyka niewątpliwie ma zastosowanie w codziennym życiu i bez niej nie byłoby wielu zdobyczy współczesnej cywilizacji. Dlatego na lekcjach nie może zabraknąć takich elementów, dzięki którym uczniowie mogą zrozumieć materiał. W grudniu uczniowie klas 8 uczestniczyli w zajęciach, podczas których wykorzystano sprzęt dostarczony w ramach projektu Laboratorium Przyszłości-zestawy „Magnetyzm-zestaw do pokazowych ćwiczeń” zawierające m.in. magnesy sztabkowe, podkowiaste, igły magnetyczne, próbki minerału-magnetytu, magnesy ferrytowe pierścieniowe i kwadratowe oraz magnetyczne pręty chromowane. Celem lekcji było zapoznanie uczniów z oddziaływaniem magnesów. Podczas zajęć uczniowie wykorzystując dostarczony sprzęt nazywali bieguny magnesów stałych i opisywali oddziaływanie między nimi.

        Lekcja fizyki z nowymi pomocami dydaktycznymi - galeria zdjęć 


        Świąteczna choinka

        Szkolna świąteczna choinka rozbłysnęła światełkami i wydrukowanymi ozdobami. Drukarka  3D to narzędzie o szczególnym znaczeniu w edukacji, gdyż łączy przyjemne z pożytecznym – bawi i uczy. Druk może trwać od kilku minut do kilku godzin, a nawet dni- wszystko zależy od rozmiarów przedmiotów, które chcemy wydrukować. Chociaż dzieci uwielbiają, gdy na choince wiszą cukierki i pierniki, to i dzisiejsze cudeńka były dla całej społeczności szkolnej nauką, zabawą i wyjątkową przygodą w jednym...  Na zajęciach Informatyki w ramach programu Laboratoria Przyszłości drukowaliśmy ozdoby świąteczne.. Na naszej choince pojawiły się bombki, pierniczki, choinki, Mikołaje oraz aniołek, którego wydruk trwał najdłużej.

        Świąteczna choinka - galeria zdjęć 


        Ekoprojekt STEM globalne wyzwania - kryzys energetyczny

        Podczas styczniowych zajęć z fizyki uczniowie klas 8 zbudowali magazyn energii. Wykorzystali do tego Ekoprojekt STEM globalne wyzwania - kryzys energetyczny zakupiony w ramach projektu Laboratoria Przyszłości. Pracując w niewielkich grupach uczyli się pracy zespołowej i wspólnie odkrywali prawa fizyki. Korzystając z dostępnych materiałów uczniowie zbudowali system paneli słonecznych, który zbierał, magazynował i wykorzystywał energię słoneczną.

        Ekoprojekt STEM globalne wyzwania - kryzys energetyczny - galeria zdjęć


        Mobilny mikroskop cyfrowy

        Uczniowie naszej szkoły poznali budowę i zasady pracy z  mikroskopem cyfrowym zakupionym w ramach programu „Laboratoria przyszłości”. Na lekcji wykorzystano mikroskop cyfrowy, dzięki któremu uczniowie mogli obejrzeć liść „żelaznej rośliny” (zamiokulkas zamiolistny), ligustru zimozielonego, ostrokrzewu, cyprysu, tui, bluszczu pospolitego, kwiatu grudniaka czy jaj straszyka diabelskiego. Uczniowie dodatkowo samodzielnie oglądali przygotowane przez siebie preparaty: włosy, kredki, linie papilarne, nitki oraz tkaniny.  Wszystko co im przyszło do głowy można było zobaczyć w powiększeniu. Nowoczesny sprzęt pozwolił uczestnikom obejrzeć obrazy na monitorze oraz na rzutniku, ale także zrobić zdjęcia oraz nagrać filmy.   

        Mobilny mikroskop cyfrowy - galeria zdjęć


        Wydruki 3d - ciąg dalszy

        Wykorzystanie drukarki 3D podczas zajęć lekcyjnych, pozwala na uatrakcyjnienie zajęć poprzez kreatywne podejście do nauki. Zastosowanie drukarki 3D wraz z wszystkimi jej możliwościami efektywniej przygotuje uczniów do projektowania oprogramowania 3D oraz udoskonali inteligencję przestrzenną, kompetencje cyfrowe oraz innowacyjne myślenie. Wykorzystanie technologii druku 3D w procesie nauczania daje szansę na wykorzystanie metody projektowej zwiększając atrakcyjność prowadzonych zajęć lekcyjnych. Drukarka 3D umożliwia poprowadzenia niestandardowych zajęć, które utrwalą się w pamięci uczniów, a tym samym proces nauki jest efektywniejszy.
        Za nami kolejne wydruki 3d, z wykorzystaniem drukarki BanachSchool3D zakupionej w ramach programu „Laboratoria Przyszłości”.
        Dzięki zastosowaniu takiego narzędzia uczniowie podczas lekcji mogli wydrukować trójwymiarowe przedmioty, tym razem pionki szachowe oraz model kwiatu lilii wodnej, złożonego z trzech elementów, wydrukowany z użyciem kilku kolorów materiału.
        Uczniowie  korzystali z gotowych bibliotek modeli 3d, dokonali wyboru projektu oraz śledzili etapy wydruku.
        Podczas zajęć poznali budowę, sposób działania oraz zasady bezpiecznego korzystania z drukarki 3D, mieli możliwość wymiany materiału drukującego, w celu dokonania wydruku w kilku kolorach.

        Wydruki 3d - ciąg dalszy - galeria zdjęć


        Klasa 1b kontra drukarka 3D

        29 marca uczniowie klasy 1b zostali zaproszeni na zajęcia dotyczące wydruków 3D.  Celem lekcji było poznanie zasady działania drukarek 3D, a dokładnie drukarki Banach 3D, znajdującej się w pracowni komputerowej zakupionej w ramach projektu „Laboratoria przyszłości”. Uczniowie zostali zapoznani z budową drukarki, mogli uczestniczyć w procesie wymiany filamentu oraz podziwiać drukarkę podczas wydruku. Następnie uczniowie obejrzeli wcześniej przygotowane wydruki. Lekcja wzbudziła duże zainteresowanie uczniów, którzy z uwagą słuchali o zastosowaniu wydruku 3D  w różnych dziedzinach nauki. Na zakończenie zajęć uczniowie wzięli udział w piłkarskiej grze planszowej, w której do rzutów kostką wykorzystana została wieża specjalnie wydrukowana na potrzeby lekcji. Uczniowie świetnie się bawili przy konkurencjach ruchowych pod czujnym okiem wychowawczyni, która pełniła rolę jury. Uczniowie doskonale wykonali zadania a każdy uczestnik zajęć otrzymał drobny upominek.

        Klasa 1b kontra drukarka 3D - galeria zdjęć


        Zabawa klockami na matematyce

        Zabawa klockami na matematyce?? Ta zabawa to również nauka. Uczniowie klas 6a i 7a podczas zajęć z logiczną kostka Betzold mając do dyspozycji jedynie 7 kolorowych klocków pobudzali wyobraźnię przestrzenną, tak niezbędną w nauce geometrii. Złożenie sześcianu było tylko jednym z wielu zadań, które uczniowie wykonywali z dużym zaangażowaniem podczas zajęć. Materiały wykorzystanie na lekcji został zakupione w ramach programu Laboratoria Przyszłości.

        Zabawa klockami na matematyce - galeria zdjęć


        Eksperyment - ekosystem

        W ramach projektu Laboratoria Przyszłości uczniowie klasy 8a oraz 8c rozpoczęli eksperymenty związane  ekosystemem.

        Sprawdzamy jak przebiega rozkład martwej materii organicznej. Analizujemy warunki niezbędne do kiełkowania i prawidłowego wzrostu roślin.

        Badamy łańcuchy pokarmowe i sieci pokarmowe różnych środowisk (lądowe i wodne).

        Wszystko to jest możliwe dzięki pakietom zakupionym w ramach projektu LP.

        Eksperyment będzie trwał około trzech tygodni.

        Eksperyment - ekosystem - galeria zdjęć


        Liść wytwórnia pokarmu

        30 marca uczniowie klasy 5b na lekcji o temacie: Liść- wytwórnia pokarmu pracowali z mobilnym mikroskopem cyfrowym.

        Obserwowaliśmy nerwację liścia; różnice brzegów blaszki liściowej. Obraz z mikroskopu był wyświetlany w czasie rzeczywistym na szkolnym ekranie. Mikroskop zakupiony została w ramach projektu  Laboratoria Przyszłości.

        Liść wytwórnia pokarmu - galeria zdjęć


        Pisankowe szaleństwo

        Przedświąteczne lekcje informatyki uczniowie naszej szkoły wykorzystali do pracy twórczej. Uczestnicy zajęć tworzyli pisanki za pomocą dostępnych narzędzi w programach, w których pracowali. Zanim jednak uczniowie przeszli do tworzenia własnych prac mogli obejrzeć przykładowe modele pisanek wydrukowanie na naszej szkolnej drukarce Banach 3D. Sprzęt zakupiony w ramach projektu Laboratoria przyszłości. Uczniowie wykazali się ogromną kreatywnością, powstały pisanki tematyczne, tradycyjne a nawet abstrakcyjne.

        Pisankowe szaleństwo - galeria zdjęć


        Tabela rozpuszczalności

        Uczniowie klas ósmych na lekcji chemii poszukiwali odpowiedzi na pytanie „czy wszystkie sole rozpuszczają się w wodzie”? Doskonałą pomocą była tabela rozpuszczalności zakupiona w ramach projektu Laboratoria Przyszłości. Na tablicy czytelnie ukazano informacje o charakterze rozpuszczalności w wodzie, tj. dobrze rozpuszczalna, trudno rozpuszczalna, praktycznie nierozpuszczalna, rozkłada się w wodzie, zachodzi złożona reakcja chemiczna. Dodatkowo kolorem oznaczono barwę wytrącającego się osadu.

        Tabela rozpuszczalności - galeria zdjęć


        W świecie owadów

        25 kwietnia uczniowie klasy 1b i 3c wzięli udział w lekcji o owadach. Uczniowie mieli możliwość obejrzeć różne gatunki dzięki wykorzystaniu okularów VR, które zostały zakupione w ramach projektu „Laboratoria Przyszłości”. Trójwymiarowe modele wywołały duże zainteresowanie wśród uczestników zajęć. Dużą niespodzianka dla uczniów były żywe okazy straszyka diabelskiego, którego mogli obejrzeć na zajęciach. Dzieci obejrzały prezentację, w której zawarte zostały najważniejsze informacje o tych owadach oraz o sposobie ich hodowli w warunkach domowych.

        W świecie owadów - galeria zdjęć


        Wirtualny spacer po Londynie

        Uczniowie klas 4 uczestniczyli w niezwykłym spacerze po Londynie, a to dzięki nowoczesnej technologii. Okulary VR, zakupione w ramach projektu „Laboratoria Przyszłości”, pozwoliły uczestnikom zwiedzić najważniejsze miejsca i najbardziej spektakularne budynki. Dodatkową zaletą takiego zwiedzania jest to, że można zajrzeć do wnętrz, które nie zawsze są dostępne dla publiczności. Taka wycieczka ma jeszcze jeden plus – tutaj zawsze jest piękna pogoda! Po obejrzeniu wszystkich punktów programu uczniowie za pomocą edytora grafiki samodzielnie wykonali flagę Wielkiej Brytanii. Powtarzając sobie narzędzie edytora oraz doskonaląc umiejętność posługiwania się nimi.

        Witrualny spacer po Londynie - galeria zdjęć


        Przygoda z przyrodą

        Na początku maja klasa 3a poznawała przyrodę  bardzo dokładnie.
        W ramach lekcji dzieci wyszły na spacer, gdzie w grupach zbierały przyrodnicze obiekty. Następnie zgromadzone rzeczy oglądaliśmy w dużym przybliżeniu używając do tego cyfrowego mikroskopu zakupionego w ramach projektu Laboratoria Przyszłości. Były również, żywe obiekty badawcze (mrówka Stefan, kowal Marcel), które przetrwały obserwacje małych naukowców. 

        Przygoda z przyrodą - galeria zdjęć


        Eksperyment przyrodniczy

        Od kwietnia klasy 8a i 8c prowadziły eksperyment przyrodniczy. Grupy uczniów badały czynniki umożliwiające kiełkowanie roślin. Inni sprawdzali działalność destruentów. Jeszcze inni analizowali sieci pokarmowe w oceanie i w lesie. Projekt trwał 4 tygodnie. Po tym czasie omówiliśmy wyniki naszych badań. Zadania te możliwe były do realizacji dzięki pomocom zakupionym w ramach projektu Laboratoria przyszłości.

        Eksperyment przyrodniczy - galeria zdjęć


        Mikroskop cyfrowy

        Uczniowie klasy 5 badali budowę liścia za pomocą mikroskopów: optycznego i cyfrowego. Mikroskop cyfrowy został zakupiony w ramach projektu Laboratoria przyszłości.

        Mikroskop cyfrowy - galeria zdjęć


        Józef Piłsudski - Ojciec Niepodległości

        28 kwietnia uczniowie klasy 4c z naszej Szkoły uczestniczyli  w lekcji dotyczącej postaci Marszałka Józefa Piłsudskiego. Przy tej okazji przygotowano  popiersie Marszałka oraz figurkę Białego Orła wydrukowane w jakości 3D z wykorzystaniem specjalistycznej drukarki. Dzięki możliwościom jakie daje technologia drukarki 3D uczniowie mogli z bliska przyjrzeć się postaci Józefa Piłsudskiego. Następnie dzieci w swoich zeszytach przedmiotowych narysowały postać Marszałka na jego ukochanej klaczy- Kasztance

        Józef Piłsudski - Ojciec Niepodległości - galeria zdjęć


        Życie w średniowiecznym zamku

        9 maja 2023r. w klasie 6b odbyła się lekcja historii w ramach projektu laboratoria przyszłości. Tematem było zajęć było życie w średniowiecznym zamku Uczniowie zaznajomili się z budową zamku wieków średnich wydrukowanego w technologii 3D. Następnie wykonali szereg interaktywnych ćwiczeń. Zajęcia były bardzo interesujące i swoją formą wykraczały poza utarte schematy dydaktyczne.

        Życie w średniowiecznym zamku - galeria zdjęć


        Wydruki 3D na zajęciach rewalidacji

        Laboratoria przyszłości. "Czy drukarka 3D może pomóc zrealizować pomysły na zajęcia indywidualne? Oczywiście, że tak!!

        - Pytaki inaczej niż wszyscy,      

        - Zagrajmy w grę. Uważaj na kostkę,

        - Rozpoznawanie i nazywanie emocji,

        to tematy lekcji, na który wykorzystano wydruki 3D.

        Wydruki 3D na zajęciach rewalidacji  - galeria zdjęć


        Lekcja geometrii 

        Na lekcji matematyki w klasie 5c z p. Agnieszką Lindenau w ramach projektu Laboratoria Przyszłości uczniowie utrwalili umiejętności  rozpoznawania kątów ostrych, prostych, rozwartych, półpełnych i pełnych oraz utrwalili umiejętności rozpoznawania kątów przyległych, wierzchołkowych i obliczania ich miar.
        Pomoce wykorzystaliśmy również do obliczeń zegarowych. Ustawialiśmy podane godziny na zegarze, rozpisaliśmy rozkład jazdy autobusów świetnie się przy tym bawiąc.

        Lekcja geometrii - galeria zdjęć


        Lekcja angielskiego z flagami

        W maju na lekcji dotyczącej korzystania z urządzeń zakupionych w ramach programu  Laboratoria Przyszłości, klasa 7b użyła  kamery.Nakręciliśmy film na temat  flag trzech krajów ich pochodzenie i historię.
        Zajęliśmy  się krajami najbardziej kojarzonymi  z tym językiem
        USA, UK i Australia.Uczniowie opowiadali w języku angielskim na temat pochodzenia i historii flag tych właśnie krajów .Odpowiadali na pytania podczas samodzielnej pracy malowania flag.
        W roli redaktora przeprowadzającego, która przeprowadzającego rozmowę była Alicja Więckowska.Kamerzystą był Nikodem Pietrzak.Film zmontowała Alicja Więckowska

        Lekcja angielskiego z flagami 


        Fraktale

        Klasy 8 na lekcjach informatyki zapoznali się z zagadnieniami dotyczącymi fraktali. Uczniowie obejrzeli prezentację przygotowaną przez nauczyciela, z której dowiedzieli się co to są fraktale, jak powstają, gdzie w przyrodzie można spotkać fraktale, itp . Korzystając w nowoczesnej technologii jaką są okulary VR zakupione w ramach projektu Laboratoria Przyszłości obejrzeliśmy te skomplikowane struktury w trójwmiarze. Następnie korzystając z programu Scratch uczniowie sami rysowali swój pierwszy fraktal czyli drzewo binarne. A to jeszcze nie koniec naszej przygody z fraktalami.

        Lekcja geometrii - galeria zdjęć


        Iluzje optyczne - jak daje się oszukać nasz mózg

        Uczniowie klas 4 uczestniczyli w lekcji  dotyczącej iluzji optycznych. Najpierw uczniowie obejrzeli krótki film o tym jak działa ludzki mózg, potem obejrzeliśmy ten skomplikowany organ w formie modelu 3d. Taką możliwość mieliśmy dzięki programowi Corinth3D, zakupiony w ramach projektu Laboratoria Przyszłości. Następnie p. Basia zaprezentowała nam książkę „Złudzenia optyczne” jako dowód na to, że nasz mózg daje się oszukać wykorzystując takie proste narzędzia jak obrazki w książce. Na zakończenie lekcji uczniowie w edytorze grafiki wykonali „złudzenie ściany kawiarni”.

        Iluzje optyczne - jak daje się oszukać nasz mózg - galeria zdjęć


        Spór o zamek

        16.05.23 roku w klasie 7a odbyła się lekcja Spór o zamek-" Zemsta" w ramach Laboratoriów Przyszłości. Uczniowie kreatywnie pracowali z wydrukowanym zamkiem. Dzięki temu omówiliśmy genezę powstania utworu Aleksandra Fredry i odtworzyliśmy na kartkach słynny zamek z komedii.

        Spór o zamek - galeria zdjęć


        Przygoda z ułamkami

        Świetna zabawa przy porównywaniu i dodawaniu ułamków zwykłych z klasą 4a. Do lekcji wykorzystano zestawy różnokolorowych elementów na magnesach. Elementy te umożliwiają budowanie układów ułatwiających wprowadzenie podstawowych pojęć matematycznych, przeznaczone są do nauki o ułamkach, materiały zakupione w ramach projektu „Laboratoria Przyszłości”.

        Przygoda z ułamkami - galeria zdjęć


        Ułamki zwykłe

        Pod koniec maja klasa 4 c na zajęciach z matematyki utrwalała zagadnienia związane z ułamkami zwykłymi. Klasa pracowała w parach, gdzie każda grupa dostała tajemnicze zestawy. W pudełku znajdował się zestaw magnetycznych kół i listew ułamkowych. Dzięki tym pomocom zakupionym w ramach Laboratoriów Przyszłości czwartoklasiści mogli bawić się i utrwalać zagadnienia ułamków (od porównywania różnych ułamków ze sobą, przez skracanie i rozszerzanie ułamków, aż po dodawanie i odejmowanie ułamków).

        Ułamki zwykłe - galeria zdjęć


        Obwody

        Na zajęciach z edukacji matematycznej klasa 3a miała okazję zbudować z klocków (Laboratoria Przyszłości) kolorowe figury geometryczne. Następnie za pomocą metrówki mierzyliśmy długość boków wielokątów i obliczaliśmy obwody figur.

        Obwody- galeria zdjęć


        Gady i płazy - zwierzęta szczególnie zagrożone

        Uczniowie klas 3a w trakcie edukacji przyrodniczej zgłębiali temat: Gady i płazy- zwierzęta szczególnie zagrożone. Na zajęciach poznali środowisko ich życia  i cechy charakterystyczne dla poszczególnych grup zwierząt. Dzięki modelom w programie Corinth3D (Laboratoria Przyszłości) uczniowie obejrzeli dokładnie budowę salamandry, żółwia i żaby. Został omówiony i pokazany cykl rozwojowy żaby. Podsumowaniem tematu przyrodniczego  była lekcja plastyki. W  trakcie, której każdy uczeń wykonał wybranego płaza lub gada.

        Gady i płazy zwierzęta szczególnie zagrożone - galeria zdjęć


        Kompetencje emocjonalne

        Zajęcia kształtujące kompetencje emocjonalne nie muszą być nudne. Uczeń za pomocą buziek wydrukowanych w drukarce 3d chętnie i z dużym zaangażowaniem podejmuje zadania. Rozpoznaje i odwzorowuje emocje związane z różnymi sytuacjami. Jest to szczególnie  dobra metoda na omawianie trudnych i niezrozumiałych uczuć pojawiających się w życiu każdego młodego i dojrzewającego człowieka.

        Kompetencje emocjonalne - galeria zdjęć


        Kompetencje emocjonalno-społeczne

        Zajęcia z wykorzystaniem gry planszowej, kart oraz kostki i wieży z naszej drukarki 3d. Podczas tej lekcji Mateusz rozwija swoje kompetencje emocjonalno- społeczne. Dodatkowo sam chętnie wprowadza zasady  gry, wykorzystując swoją kreatywność i wieżę. Chłopiec chętnie korzystał z wydrukowanej nowości. Sprawiało mu to ogromną radość i dawało większą motywację do pracy.

        Kompetencje emocjonalne - społeczne - galeria zjęć


        Zajęcia rozwijające sferę społeczną

        Czy zajęcia rozwijające sferę społeczną zawsze muszą wyglądać tak samo? Oczywiście, że nie! Panie wraz ze swoimi uczniami połączyły siły. Chłopcy bardzo chętnie wspólnie angażowali się w zadania. Wykorzystywali przy tym wieżę z drukarki 3d. Na zmianę wymyślali nowe zasady rozwijając swoją kreatywność oraz używając wieży i kostki. Pomysły były przeróżne i zaskakujące nawet same nauczycielki! Podczas tej lekcji chłopcy uczyli się zdrowej rywalizacji oraz współdziałania. Byli bardzo zadowoleni z takiej formy  zajęć.

        Zajęcia rozwijające sferę społeczną - galeria zdjęć


        Zajęcia z rewalidacji

        Zajęcia z rewalidacji:

        -  ćwiczyliśmy doskonalenie procesów poznawczych i logicznego myślenia,

        - uczyliśmy się rozumieć innych.

        Na zajęciach wykorzystaliśmy pomoce dydaktyczne wydrukowane na drukarce 3D w ramach projektu Laboratoria Przyszłości.

         

        Zajęcia z rewalidacji - galeria zdjęć


        Figury i kąty

        Klasa 3b utrwalała za pomocą zestawu Geolegs - badam figury i kąty, informacje na temat figur geometrycznych oraz kątów - ostrych, prostych i rozwartych. Uczniowie tworzyli figury o określonym rodzaju kątów, wyszukiwali i nazywali kąty figur, a także wykonywali zadania dotyczące obwód figur geometrycznych.

        Figury i kąty - galeria zjęć


        What time is it? Ćwiczymy podawanie czasu z kostką 3D?

        Wszyscy lubią, kiedy zajęcia są dynamiczne, a uczniowie zaangażowani. Wydrukowana z użyciem technologii 3D kostka, oraz ulubiona gra w Hot Potato przychodzą na pomoc! Świetna możliwość aby powtórzyć i utrwalić słownictwo na takie tematy jak podawanie czasu oraz czynności dnia codziennego. Klasa 4 B, Ready, Steady, Go!

        What time is it? - galeria zdjęć


        Na zamku średniowiecznym

        Podczas lekcji historii uczniowie przenieśli się w czasie. Celem podróży były średniowieczne zamki. Uczniowie podczas zajęć: zapoznali się z warunkami życia na zamku średniowiecznym, ćwiczyli umiejętności współpracy w grupie, komunikowania się, doskonalili umiejętności analizy i interpretacji materiału ilustracyjnego oraz makiet wydrukowanych na szkolnej drukarce 3d. Oglądając zamki uczestnicy zajęć opisywali wygląd zamków rycerskich i omówili ich funkcje, opisywali miejsca w których były budowane zamki, wskazywali elementy obronne.

        Na zamku średniowiecznym - galeria zdjęć


        W Egipcie faraonów

        Na lekcji historii uczniowie po raz kolejny mieli okazję do spotkania z wydrukami 3D. Tym razem zajęcia dotyczyły Egiptu. Uczniowie podczas zajęć dowiedzieli się: kim był faraon, dlaczego przed faraonem trzeba było padać na twarz, o czym decydował faraon, czym były piramidy, jak wyglądały hieroglify a nawet podjęli próbę pisania pismem starożytnych Egipcjan. Po ćwiczeniach posługiwania się hieroglifami nauczyciel uświadomił dzieciom , dlaczego powstało pismo i jak trudna to była umiejętność posługiwania się pismem starożytnych Egipcjan.

        W Egipcie faraonów - galeria zdjęć


        Lekcja patriotyzmu

        Pani Anita w przystępny i ciekawy sposób opowiedziała o trudnych czasach, kiedy nasza ojczyzna obecna była w sercach Polaków, a nie było jej na mapach kontynentu europejskiego. Na lekcji zaprezentowała też postać Józefa Piłsudskiego, oraz wyjaśniał uczniom, dlaczego 11 listopada jest jednym z najważniejszych dat w kalendarzu (imię naszej szkoły). Uczniowie wraz z nauczycielem szukali odpowiedzi na pytania takie jak: kim jest patriota, co to znaczy być patriotą w dzisiejszych czasach. Uczniowie zaprezentowali swoje wnioski, i uświadomili sobie, że dzięki poświęceniu naszych przodków m.in. Józefowi Piłsudskiemu duch polskości nie zaginął - dzięki nim możemy posługiwać się językiem polskim i być dumni z naszych symboli narodowych – flagi i godła

        Lekcja patriotyzmu - galeria zdjęć


        Cud nad Wisłą

        W dniach 13-15 sierpnia 1920 roku na przedpolach Warszawy rozegrała się decydująca bitwa wojny polsko-bolszewickiej określana mianem "Cudu nad Wisłą". Operacja wojskowa stoczona w dniach 13-25 sierpnia 1920 roku pomiędzy oddziałami radzieckiej Armii Czerwonej a armią Wojska Polskiego, zgrupowanymi nad Wisłą rozegrana na przedpolu stolicy w Ossowie i Radzyminie była decydującym czynem zbrojnym wojny polsko-bolszewickiej 1919-1921. Heroizm polskich żołnierzy i wola walki o niepodległość swojej ojczyzny, zablokowały ekspansję rewolucji komunistycznej na kraje Europy Zachodniej. Głównymi rozgrywającymi po stronie polskiej byli m.in Józef Piłsudski. Na lekcji z wykorzystaniem wydruku z drukarki 3d,zapoznaliśmy się z postacią Józefa Piłsudskiego. Omówiliśmy zasługi wielkiego bohatera dla naszej niepodległości.

        Cud nad Wisłą - galeria zjęć


        Kolorowe motyle - klasa 1b

        Czy zajęcia rozwijające sferę społeczną zawsze muszą wyglądać tak samo? Oczywiście, że nie! Panie wraz ze swoimi uczniami połączyły siły. Chłopcy bardzo chętnie wspólnie angażowali się w zadania. Wykorzystywali przy tym wieżę z drukarki 3d. Na zmianę wymyślali nowe zasady rozwijając swoją kreatywność oraz używając wieży i kostki. Pomysły były przeróżne i zaskakujące nawet same nauczycielki! Podczas tej lekcji chłopcy uczyli się zdrowej rywalizacji oraz współdziałania. Byli bardzo zadowoleni z takiej formy  zajęć.

        Kolorowe motyle klasa 1b - galeria zdjęć


        Części mowy - praca z kostką 3D

        30 maja uczniowie klasy 2c utrwalali wiadomości o częściach mowy. Szarą kostką wyrzucali cześć mowy, natomiast z wieży kostka określała liczbę wyrazów z danej kategorii. Uczniowie pracowali w swoich zeszytach, pozwoliło to im na indywidualne sprawdzenie swojej wiedzy.

        Części mowy - praca z kostką 3D - galeria zdjęć


        Patyczki konstrukcyjne

        Uczniowie klasy 2 c na lekcji matematyki konstruowali trójkąty i prostokąty zgodnie z podanymi warunkami. Odkrywali zasady tworzenia figur z patyczków. Zabawie nie było końca.

        Patyczki konstrukcyjne - galeria zjęć


        Lekcja przyrody

        Uczniowie klasy 2c za pomocą mikroskopu mieli możliwości bliższego zapoznania się z przyrodą. Roślina, która była przez uczniów dokładnie oglądana to mniszek lekarski. Największym zaskoczeniem dla uczniów było ujrzenie tych części rośliny, których nie możemy zobaczyć gołym okiem. Najczęściej oglądaną częścią mniszka był kwiat oraz dmuchawiec. Uczniowie również dojrzeli aparaty szparkowe w liściach oraz malutkie włoski. Kolejnym etapem obserwacji rośliny było obejrzenie jej w formie 3D za pomocą aplikacji Corinth3D. Uczniowie oglądali na ekranie kolejne elementy budowy mniszka od korzenia aż po kwiatostan.

        Lekcja przyrody - galeria zdjęć


        Film o szkole

        Na lekcji języka angielskiego z drugą grupą klasy 7b napisaliśmy scenariusz , w którym brała udział cała grupa i nakręciliśmy film na temat naszej szkoły.
        Na filmie przedstawiliśmy naszą szkołę od wejścia, szatni, boiska, parteru po dwa piętra.
        W filmie uczestniczyło trzech uczniów redaktorem, który przedstawiał naszą szkołę była uczennica Natalia Lewandowska, kamerzystą był Nikodem Pietrzak, a zmontowała film Amelia Wodzyńska.

        Film o szkole 


        Kostka 3D na lekcji języka angielskiego

        Na lekcji języka angielskiego z drugą grupą klasy 7a przeprowadziliśmy lekcję z pomocą kostki wydrukowanej w 3D, na której były wypisane posiłki w języku angielskim.
        Dzieci były podzielone na dwie grupy.
        Każda z grup losowała posiłek, na który wypadło , uczniowie musieli podać produkty potrzebne do wykonania posiłku, za który mogli uzyskać 5 punktów.
        Kiedy podali również jak się ten posiłek przyrządza mogli uzyskać kolejne 5 punktów.
        Co razem dawało maksymalnie 10 punktów za każdy posiłek.
        Dużo emocji i fajna zabawa :)

        Kostka 3D na lekcji języka angielskiego - galeria zjęć


        Afryka Kazika 

        Klasa 3a pod koniec maja omawiała książkę Łukasza Wierzbickiego pt. „Afryka Kazika”. Na wstępie uzupełniliśmy metryczkę, układaliśmy plan wydarzeń lektury, rozwiązywaliśmy krzyżówki i wykreślanki tematyczne. Poszerzyliśmy też wiedzę na temat przyrody kontynentu na który wybrał się bohater książki. Następnie wykorzystując sprzęt z Laboratoriów Przyszłości dzięki VR-om udaliśmy się na wyprawę do Afryki, gdzie ujrzeliśmy piękne widoki gorącego kontynentu, a także byliśmy blisko afrykańskich, dzikich zwierząt.

        Afryka Kazika - galeria zdjęć


        Nasze dziedzictwo kulturowe

        6 czerwca, w ramach projektu Laboratoria Przyszłości nauczyciel historii- Artur Bąk oraz nauczyciel bibliotekarz-Barbara Nalepa przeprowadzili lekcje na temat. Nasze Dziedzictwo kulturowe. W zajęciach wzięła udział klasa 8c. Uczniowie mieli okazję obejrzeć wizualicje zamków w Wieliczce, Kolonii oraz Malborku w technologii 3D. Ponadto korzystając z albumów naszej biblioteki wyszukiwali na słynniejsze zabytki architektoniczne Naszej Ojczyzny. Zajęcia były miłym podsumowaniem nauki historii w klasie 8.

        Nasze dziedzictwo kulturowe - galeria zdjęć


        Wiersze związane z morzem

        W czasie trwania Zielonej Szkoły klasa 6b miała za zadanie napisać wiersze związane z morzem. Spośród wszystkich prac wybraliśmy dwie najlepsze. Następnie wykonaliśmy zdjęcia wierszy z modelami, z drukarki 3d, nawiązującymi do tematu.

        Wiersze związane z morzem - galeria zjęć


        Mikroskop cyfrowy - obserwacje

        Klasa 3b przy pomocy mikroskopu cyfrowego zapoznawała się z budową koniczyny. Uczniowie obserwowali kwiaty, liście, łodygi i korzenie. Określali ich kształt, kolor, fakturę. Dzięki możliwości skorzystania z mikroskopu przez każdego ucznia, dzieci były bardzo zmotywowane do obserwacji i odnalezienia w roślinie jeszcze nie zaobserwowanych szczegółów.

        Mikroskop cyfrowy - galeria zdjęć


        Modele 3D w programie Corinth3D

        Klasa 3b utrwalała widomości na temat rozwoju motyla. Uczniowie obejrzeli film ukazujący cykl rozwojowy motyli. Dzięki modelom w programie Corinth3D mogli dokładnie poznać budowę gąsienicy i motyla.

        Modele 3D w programie Corinth3D - galeria zdjęć


        Świece z wosku

        Uczniowie klasy 2a uczestniczyli w warsztatach przyrodniczych podczas których wykonali świece z wosku pszczelego dla swoich mam. Świece przyozdobili różnokolorowymi sercami wykonanymi długopisami 3D. Każde serce choć wykonane tym samym długopisem wyglądało inaczej. Wszystkie serca były wyjątkowe i niepowtarzalnie, bo zrobione z miłością.

        Świece z wosku - galeria zdjęć


        Poznajemy owady klasa 2a

        Podczas zajęć przyrodniczych poznawaliśmy cechy charakterystyczne owadów. Następnie szczegółowo omówiliśmy budowę motyla przy wykorzystaniu Programu Corinth3D. Uczniowie mogli dokładnie obejrzeć motyla z każdej strony, przyjrzeć się jego budowie, wymienić się spostrzeżeniami. Kolejnym zadaniem była praca plastyczna, która polegała na narysowaniu motyla na kartce papieru. Motyle wyszły przepięknie.

        Poznajemy owady klasa 2a - galeria zdjęć


        Rozwijamy swoją twórczość klasa 2a

        Zadanie na dziś-narysuj co chcesz długopisem 3D. Nasza twórczość jest nieograniczona. Pomysły dzieci przechodzą najśmielsze oczekiwania. Zabawy i radości nie było końca. A efekty naszej pracy można podziwiać na zdjęciach.

        Rozwijamy swoją twórczość  - galeria zdjęć


        Znane i lubiane  - konkurs

        W naszej szkole odbyła się kolejna edycja konkursu międzyszkolnego „Znane i lubiane”. W tym roku uczniowie klas I-III wykazali się znajomością lektury „Walenty i spółka” oraz tematyką zdrowego żywienia. Najlepsi otrzymali nagrody książkowe oraz wydrukowane na drukarce 3D sowy (symbol mądrości).

        Znane i lubiane  - galeria zdjęć


        Tajemnice wulkanów

        Erupcje wulkanów to jedne z najbardziej atrakcyjnych widokowo, najniebezpieczniejszych i najbardziej katastroficznych zjawisk na Ziemi. Uczniowie klas 4 wykorzystując modele 3D znajdujące się w programie Corinth3D obserwowali wulkan, zapoznali się z przekrojem stożka wulkanicznego oraz podstawowymi pojęciami dotyczącymi tematu. Po obejrzeniu modeli uczniowie poznawali narzędzia kształtów. Tworzyli własne stożki wulkaniczne wykorzystując krzywą, rysowanie odręczne, pola z objaśnieniami oraz zapoznali się z metodą grupowania elementów.

        Tajemnice wulkanów - galeria zdjęć


        Projektujemy okładkę oraz poznajemy budowę książki

        Klasy 5 uczestniczyły w ciekawej lekcji biblioteczno-informatycznej. Uczniowie korzystali z okularów VR, na których oglądali różne książki. Na zajęciach pani Basia-bibliotekarka omówiła budowę książki, pokazała różne rodzaje książek, omówiła elementy okładki, karty przedtytułowej, kartę tytułową. Następnie uczniowie samodzielnie zaprojektowali okładkę książki doskonaląc umiejętności formatowania tekstu, dodawania koloru strony, dodawania obramowania, wstawiania obrazów.

        Projektujemy okładkę oraz poznajemy budowę książki- galeria zdjęć


        Prognoza pogody

        Uczniowie klasy 8 zamienili się w reprezentantów telewizyjnych przedstawiających pogodę. Na lekcji zaprezentowali prognozę pogody w języku angielskim dla wybranego przez siebie państwa. Do nagrania wykorzystana została kamera.

        Prognoza nr 1

        Prognoza nr 2


        Terapia pedagogiczna

        Na zajęciach terapii pedagogicznej uczniowie klas trzecich doskonalili następujące umiejętności: usprawnianie analizy i syntezy wzrokowej, wzmocnienie i wydłużenie koncentracji, rozwój logicznego myślenia i wzbogacenie słownictwa. Do  zajęć wykorzystano wydruki 3D – popularną grę kółko-krzyżyk.

        Terapia pedagogiczna - galeria zdjęć


        Terapia pedagogiczna

        Na zajęciach terapii pedagogicznej uczniowie klas trzecich doskonalili następujące umiejętności: usprawnianie koordynacji oko-ręka, wzmocnienie i wydłużenie koncentracji, stymulowanie sprawności analizatora wzrokowego oraz grafomotoryki. Do  zajęć wykorzystano wydruki 3D emotikonki oraz szablon liścia.

        Terapia pedagogiczna - galeria zdjęć


        Terapia pedagogiczna

        Na zajęciach terapii pedagogicznej uczniowie klas trzecich doskonalili następujące umiejętności: usprawnianie analizy i syntezy wzrokowej, wzmocnienie i wydłużenie koncentracji, rozwój logicznego myślenia i wzbogacenie słownictwa. Do  zajęć wykorzystano wydruki 3D: emotikonki oraz breloki z wyrazami.

        Terapia pedagogiczna - galeria zdjęć


        Drama na lekcji języka angielskiego klasa 4a

        Light! Camera! Action! Korzystamy z kamery zakupionej w ramach programu Laboratoria Przyszłości i nagrywamy dramę. Dlaczego drama? W dramie jesteśmy aktywni, zaangażowani i twórczy! Mówiąc o czynności dnia codziennego i o uczuciach, uczniowie próbują naśladować intonację, gesty i język ciała drugiej osoby z pary, działając jak lustro. Świetna możliwość na powtórzenie czasu Present Simple i słownictwa z tematów uczuć i czynności dnia codziennego w ciekawy sposób. Na kolejnej lekcji oczywiście obejrzymy ten filmik i zobaczymy jak sobie poradziliśmy.

        Drama na lekcji języka angielskiego 


        Terapia pedagogiczna

        Na zajęciach terapii pedagogicznej uczniowie klas drugich doskonalili następujące umiejętności: rozwinęli wyobraźnię przestrzenną, wzmocnili motorykę dłoni, dostosowania napięcia mięśni do wykonywanej pracy, usprawnili pamięć i percepcję wzrokową. Do  zajęć wykorzystano patyczki konstrukcyjne.

        Terapia pedagogiczna - galeria zdjęć 


        Ułamki zwykłe

        Dzięki drukarce 3d oraz długopisom 3d uczniowie klasy 4b mogli dowiedzieć się co to jest ułamek zwykły oraz zapoznać sie z ich własnościami.

        Ułamki zwykłe - galeria zdjęć


        Wycieczka do Londynu

        Klasa 5a wybrała się na wycieczkę do Londynu. Grupy otrzymały okulary, dzięki którym mogły obejrzeć popularne miejsca i zabytki Londynu. Po zapoznaniu się z materiałem każda grupa miała do napisania pocztówkę z Londynu.

        Wycieczka do Londynu - galeria zdjęć


        Znane miejsca w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych

        Na zajęciach terapii pedagogicznej uczniowie klas drugich doskonalili następujące umiejętności: rozwinęli wyobraźnię przestrzenną, wzmocnili motorykę dłoni, dostosowania napięcia mięśni do wykonywanej pracy, usprawnili pamięć i percepcję wzrokową. Do  zajęć wykorzystano patyczki konstrukcyjne.

        Znane miejsca w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych - galeria zdjęć 


        Gry historyczne

        13 czerwca uczniowie z klasy 8b mieli przyjemność uczestniczyć w Lekcji Nauka poprzez zabawę. Gry historyczne. Lekcja odbyła się w ramach projektu Laboratoria Przyszłości Młodzież do dyspozycji miała kostkę trójwymiarową kostkę do gry z wydrukowanymi datami wydarzeń historycznych. Zadaniem uczniów było rzucić kostką odczytać wylosowaną datę i zapisać na tablicy co w danym roku miało miejsce. Zajęcia były doskonałą formą powtórzenia wiadomości z lekcji historii w toku nauki w szkole podstawowej.

        Gry historyczne - galeria zdjęć


        Figury przestrzenne

        Jak wyglądałyby figury przestrzenne gdyby były płaskie? Na to pytanie odpowiadali uczniowie klasy 6a. Na zajęciach sprawdzali ile różnych siatek może mieć sześcian. Obliczali pole powierzchni różnych brył przestrzennych, czyli sprawdzali ile materiału jest potrzebne by skonstruować dana bryłę. Na zajęciach wykorzystano bryły Folding Geometria Shapes zakupione w ramach projektu Laboratoria Przyszłości

        Figury przestrzenne - galeria zdjęć


        Diagramy

        Pod koniec maja klasa 4 c na zajęciach z matematyki utrwalała zagadnienia związane z ułamkami zwykłymi. Klasa pracowała w parach, gdzie każda grupa dostała tajemnicze zestawy. W pudełku znajdował się zestaw magnetycznych kół i listew ułamkowych. Dzięki tym pomocom zakupionym w ramach Laboratoriów Przyszłości czwartoklasiści mogli bawić się i utrwalać zagadnienia ułamków (od porównywania różnych ułamków ze sobą, przez skracanie i rozszerzanie ułamków, aż po dodawanie i odejmowanie ułamków).

        Diagramy - galeria zdjęć


        Patyczki konstrukcyjne

        Patyczki konstrukcyjne 1c Uczniowie klasy 1c na lekcji wykorzystali patyczki konstrukcyjne, z których budowali figury geometryczne. W ten sposób utrwalili poznane pojęcia. Potem wymyślali własne geometryczne kompozycje. Bawili się przy tym bardzo dobrze i prześcigali się w pomysłach .

        Patyczki konstrukcyjne - galeria zdjęć


        Zabawy z długopisem 3D

        Uczniowie klas 3a w trakcie edukacji przyrodniczej zgłębiali temat: Gady i płazy- zwierzęta szczególnie zagrożone. Na zajęciach poznali środowisko ich życia  i cechy charakterystyczne dla poszczególnych grup zwierząt. Dzięki modelom w programie Corinth3D (Laboratoria Przyszłości) uczniowie obejrzeli dokładnie budowę salamandry, żółwia i żaby. Został omówiony i pokazany cykl rozwojowy żaby. Podsumowaniem tematu przyrodniczego  była lekcja plastyki. W  trakcie, której każdy uczeń wykonał wybranego płaza lub gada.

        Zabawy z długopisem 3D - galeria zdjęć


        Motyle na łące

        Motyle na łące 1c Dzieci opowiadały historyjkę obrazkową o motylku. Potem obejrzały motyla, jego budowę w programie Corinth 3D. Następnie dzieci wykorzystały modele motyli wydrukowane w drukarce 3D. Odrysowywały kształty i wycinały z kolorowego papieru. Potem naklejały na zieloną kartkę. Powstała piękna dekoracja klasy i dzieci dużo przy tym się nauczyły. Na zakończenie oglądały inne owady, które można spotkać na łące.

        Motyle na łące - galeria zdjęć


        Zabawa z robotem

        Zabawa z robotem 1c Tego dnia była super zabawa. Dzieci złożyły planszę. Zapoznały się z instrukcją obsługi robota i zaczęła się zabawa . Dzieci musiały zaprogramować drogę robota utrwalając pojęcia: w prawo, w lewo, w przód , w tył, itp.. Większość dzieci poprawnie wykonało zadanie ,a na pewno wszystkie dobrze się bawiły.

        Zabawa z robotem - galeria zdjęć


        Duże liczby na wesoło

        Klasa 3a poznawała duże liczby (większe od 1000). Za pomocą kolorowych kostek(LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI) wyrzucali cyfry a następnie układali największe i najmniejsze możliwe liczby. Trenowali zapisywanie i odczytywanie liczb wielocyfrowych.

        Duże liczby na wesoło - galeria zdjęć


        Wstęp do programowania

        Na zajęciach terapii pedagogicznej uczniowie klas trzecich doskonalili następujące umiejętności: usprawnianie analizy i syntezy wzrokowej, wzmocnienie i wydłużenie koncentracji, rozwój logicznego myślenia i wzbogacenie słownictwa. Do  zajęć wykorzystano wydruki 3D – popularną grę kółko-krzyżyk.

        Wstęp do programowania - galeria zdjęć


        Szczęścia szukaj blisko siebie...

        Na zajęciach terapii pedagogicznej uczniowie klas trzecich doskonalili następujące umiejętności: usprawnianie koordynacji oko-ręka, wzmocnienie i wydłużenie koncentracji, stymulowanie sprawności analizatora wzrokowego oraz grafomotoryki. Do  zajęć wykorzystano wydruki 3D emotikonki oraz szablon liścia.

        Szczęścia szukaj blisko siebie - galeria zdjęć


        Zajęcia wspierania uzdolnień w klasach pierwszych

        Zajęcia wspierania uzdolnień w klasach pierwszych z użyciem kostki ( dwie jednostki lekcyjne).

        Tematem zajęć była  Morska, piracka wyprawa.

        Podczas zajęć uczniowie utrwalali  pirackie piosenki,  poznali instrument perkusyjny -burza,

        na wyspie piratów grali na bębnach, tańczyli taniec piracki, tworzyli prace plastyczne.

        Jak zwykle zajęcia rozpoczęły się piosenką na powitanie. Tym razem piosenkę śpiewaliśmy na różne sposoby. Dzieci rzucały kostką, na której były zamieszczone obrazki związane z emocjami.                     W zależności od tego, która buźka wypadła, tak dzieci śpiewały powitankę:  smutno, płaczliwie, ze złością, wesoło … .

        Po zmianie ilustracji  na  kostce rozpoczęliśmy rzuty, po których  uczniowie odgadywali jaki  fragment tekstu z poznanych piosenek pirackich ilustruje  obrazek. Był kompas, pirat, statek, palmy, skrzynia skarbów, burza.  Dzieciaki śpiewały i inscenizowały piosenki. Obrazek z burzą był wprowadzeniem do zapoznania dzieci z budową i sposobem grania na instrumencie o nazwie- burza, obrazek z piratem dał sygnał do tańca piratów, obrazek z palmami zaprowadził dzieci na wyspę.

        W ostatniej części zajęć uczniowie mogli wykazać się plastycznie, malowali Wyprawę piracką, niektórzy z nich podczas pracy wykorzystywali ilustracje zamieszczone na kostce.

        BURZA

        TANIEC PIRATÓW KLAS PIERWSZYCH

        Choreografia, muzyka z tego linku

        Just Dance Kids 2014 A Pirate You Shall Be

         

        Zajęcia wspierania uzdolnień - galeria zdjęć


        Moje uczucia i emocje - kształtowanie postaw społecznych

        Uczniowie na zajęciach rewalidacyjnych uczyli się identyfikować emocje: radość, smutek, złość, strach, zdziwienie wykorzystując buźki z emocjami wydrukowane na drukarce 3D.  Dopasowywali buźki do obrazków oraz nazywali emocje.

        W Egipcie faraonów - galeria zdjęć


        Poznajemy czym jest mikroskopowanie

        Uczeń miał możliwość  zapoznać się na zajęciach z urządzeniem takim jak mikroskop cyfrowy. Mógł poznać jego budowę oraz zasady pracy z mikroskopem. Na lekcjach poznał strukturę rośliny niewidoczną gołym okiem.


        Rozwijenie wyobraźni przestrzennej

        Uczennica na zajęciach rewalidacyjnych układała i budowała konstrukcje z klocków Geolegs.  Poprzez zabawę usprawniała i stymulowała motorykę małą.  Zajęcia dostarczały wrażeń dotykowych oraz poznała dzięki nim różne kształty. Uczennica tworzyła własne projekty, jak również tworzyła figury zgodnie z instrukcją.

        Rozwijanie wyobraźni przestrzennej - galeria zjęć


        Początki z programowaniem

        Uczennica uczyła się programowania przy czym świetnie się bawiła. Planowała trasy, które musiał pokonać robot. Uważnie obserwowała , czy robot dotrze drogą którą chciała mu pokazać.

        Początki z programowaniem - galeria zdjęć


        Czynności dnia codziennego

        W dniu 13 czerwca uczniowie klasy 4B na lekcji języka angielskiego ćwiczyli zdania opisujące czynności dnia codziennego (daily rutines) oraz przysłówków częstotliwości (always, often, usually, sometimes, never, seldom), używając godzinowej kostki do gry wykonanej techniką 3D. W drugiej części lekcji uczniowie mieli za zadanie mimicznie pokazać daną czynność, określić jak często ją wykonują, wskazując na kartę z nazwą przysłówka. Reszta klasy zgadywała jaka to czynność.

        Czynności dnia codziennego - galeria zdjęć


        What where you doing yesterday?

        W dniu 12 czerwca uczniowie klasy 7B na lekcji języka angielskiego zatytułowanej „What were you doing yesterday at (7:45 AM, 6:30 AM, 12:50 PM, 3:25 PM, 10:00 PM, 7:15 PM)”. Uczniowie w trzech grupach w ramach powtórzenia ćwiczyli czas Past Continuous używając zdań pytających oraz oznajmujących. W czasie lekcji uczniowie mieli okazje użyć godzinowej kostki do gry wykonanej techniką 3D. Za każde prawidłowo zadane pytanie oraz odpowiedź otrzymywali plusy za aktywność na lekcji.

        What where you doing yesterday - galeria zjęć


        Kostka 3D na języku angielskim

        Uczniowie klasy 2c za pomocą mikroskopu mieli możliwości bliższego zapoznania się z przyrodą. Roślina, która była przez uczniów dokładnie oglądana to mniszek lekarski. Największym zaskoczeniem dla uczniów było ujrzenie tych części rośliny, których nie możemy zobaczyć gołym okiem. Najczęściej oglądaną częścią mniszka był kwiat oraz dmuchawiec. Uczniowie również dojrzeli aparaty szparkowe w liściach oraz malutkie włoski. Kolejnym etapem obserwacji rośliny było obejrzenie jej w formie 3D za pomocą aplikacji Corinth3D. Uczniowie oglądali na ekranie kolejne elementy budowy mniszka od korzenia aż po kwiatostan.

        Kostka 3D na języku angielskim - galeria zdjęć


        Play and say

        Na lekcji języka angielskiego z drugą grupą klasy 7b napisaliśmy scenariusz , w którym brała udział cała grupa i nakręciliśmy film na temat naszej szkoły.
        Na filmie przedstawiliśmy naszą szkołę od wejścia, szatni, boiska, parteru po dwa piętra.
        W filmie uczestniczyło trzech uczniów redaktorem, który przedstawiał naszą szkołę była uczennica Natalia Lewandowska, kamerzystą był Nikodem Pietrzak, a zmontowała film Amelia Wodzyńska.

        Play and say - galeria zdjęć


        Lekcja o kosmosie

        Klasa 3c na zajęciach o kosmosie oglądała planety korzystając z programu Corinth3D.

        Lekcja o kosmosie - galeria zjęć


        Cudowna lampa Alladyna

        Cudowna lampa Alladyna Uczniowie klas 6 uczestniczyli w lekcji, na której powtarzaliśmy umiejętności redagowania zaproszenia. Na zajęcia zaprosiliśmy pania Basię - bibliotekarkę w naszej szkole, która zaprezentowała nam rodzaje książek. Mogliśmy obejrzeć jeden tytuł w kilku odsłonach. Lekcja zakończyła się samodzielną pracą uczniów, którzy mieli wykonać zaproszenie. Najciekawszym elementem zajęć było wykonanie przez uczniów obrazka lampy Alladyna z wykorzystaniem kształtów. Uczniowie wzorowali się modelem 3D wydrukowanym na naszej drukarce.

        Cudowna lampa Alladyna - galeria zdjęć


        Mata do kodowania

        Uczniowie klasy II a wykorzystali matę do kodowania zakupioną w ramach programu „Laboratoria Przyszłości” podczas lekcji języka angielskiego. Aby poznać nazwy środków transportu uczniowie musieli rozszyfrować kody. Uczniowie pracowali w dużym skupieniu i świetnie poradzili sobie z tym zadaniem. Wszystkim uczniom bardzo spodobał się taki sposób prezentacji nowego słownictwa.

        Mata do kodowania - galeria zdjęć


        Gramatyka nie musi być nudna

        Uczniowie klasy III c ćwiczyli tworzenie zdań pozytywnych i negatywnych w języku angielskim podczas zabawy z kostką edukacyjną. Na jednej kostce wypisane były zwierzęta a na drugiej ich pożywienie. Zadaniem uczniów było rzucenie kostką i ułożenie zdania pozytywnego lub negatywnego np. Giraffes eat grass./ Lions don’t eat leaves. Pisanie zdań okazało się świetną zabawa!

        Gramatyka nie musi być nudna - galeria zjęć


        Spójrz jaki piękny motyl

        Uczniowie klasy 4b, wykorzystując modele 3D znajdujące się w programie Corinth3D, obejrzeli dokładnie motyla oraz zapoznały się z informacjami dotyczącymi wielkości i występowania rusałki pokrzywnika. Następnie przypomnieliśmy sobie elementy opisu i zebraliśmy odpowiednie słownictwo.  Kolejnym etapem był opis motyla. Po wykonaniu tego zadania każdy wykonał swojego motyla odrysowując wzór wykonany na drukarce 3D.

        Spójrz jaki piękny motyl - galeria zdjęć


        To właśnie on wskazał wejście do tajemniczego ogrodu

        Klasa 3b utrwalała widomości na temat rozwoju motyla. Uczniowie obejrzeli film ukazujący cykl rozwojowy motyli. Dzięki modelom w programie Corinth3D mogli dokładnie poznać budowę gąsienicy i motyla.

        To właśnie on wskazał wejście do tajemniczego ogrodu - galeria zdjęć


        W tajemniczym ogrodzie

        Uczniowie klasy 5c po omówieniu powieści Frances Hodgson Burnett Tajemniczy ogród przystąpili do pacy w zespołach nad projektem Mój tajemniczy ogród. Każda grupa stworzyć miała makietę swojego wymarzonego ogrodu. Dzieci wykorzystały różne materiały, m.in. kolorowe papiery, bibułę, plastelinę, włóczkę, kamyki, szyszki... Niewątpliwą atrakcją była możliwość wydrukowania kwiatów, motyli i innych elementów ogrodu na drukarce 3D.

        W tajemniczym ogrodzie - galeria zdjęć


        Zabawy językiem polskim

        Zbliża się koniec roku szkolnego. To czas na powtórki i podsumowania. Podczas dzisiejszych zajęć języka polskiego klasa IV b pracowała w zespołach. Do przygotowania zadań wykorzystane zostały pomoce dydaktyczne wykonane na drukarce 3D. Dzieci rozpoznawały części mowy, rzucając kostką 3D, tworzyły krótkie historyjki z wykorzystaniem wylosowanych wyrazów i rozpoznawały emocje.

        Zabawy językiem polskim - galeria zdjęć


        Rodzaje literackie

        Na lekcji języka polskiego uczniowie klasy 7b wykazali się znajomością cech charakterystycznych dla poszczególnych rodzajów literackich. Rozróżniali gatunki epiki, liryki i dramatu,  przypisywali tekst do odpowiedniego rodzaju, wskazywali cechy gatunkowe utworów literackich. Do zajęć wykorzystano wydruki 3D.

        Rodzaje literackie  - galeria zdjęć


        Części mowy

        Na lekcji języka polskiego uczniowie klasy 5b wykazali się znajomością odmiennych części mowy.
        Wskazywali w zdaniu rzeczowniki, czasowniki, przymiotniki i przysłówki, określali formy gramatyczne.
        Do zajęć wykorzystano wydruki 3D.

        Części mowy  - galeria zdjęć


        Zabawy z ortografią

        Klasa 3b dzięki kostce wydrukowanej za pomocą drukarki 3d utrwalała wiedze ortograficzną. Uczniowie musieli podawać wyrazy zawierające w sobie litery i dwuznaki: ż, rz, u, ó, h, ch. Ćwiczyli pamięć, koncentracje uwagi, uważne słuchanie, ponieważ raz wypowiedziane słowa nie mogły się już powtórzyć.

        Zawaby z ortografią - galeria zdjęć


        Zabawa wydrukami 3D

        W klasie 4a oraz w klasie 4c zostały przeprowadzone lekcje
        z użyciem wyrazów 3D o różnorodnej treści oraz z użyciem kostki 3D zawierającej nazwy części mowy.
         Zadanie z wykorzystaniem wyrazów polegało na losowaniu przez uczniów jednego spośród kilkunastu wyrazów. Następnie grupa układała z tym wyrazem zdanie. Wygrywała ta osoba, która ułożyła najdłuższe, poprawne pod względem składniowym i logicznym zdanie.
         Natomiast zadanie z użyciem kostki polegało na jak najszybszym podaniu przykładu części mowy, której nazwę wylosował uczeń.
        Celem tych lekcji było wykazanie się umiejętnością tworzenia zdań, utrwalenie części mowy oraz kształtowanie właściwej współpracy w grupie.

        Zabawa wydrukami 3D - galeria zdjęć


        Podróże z robotem klasa 2a

        Podczas zajęć uczeń  z kl.2a uczył się kodowania. Kodowanie ćwiczy koncentrację i poprawia skupienie, ponadto rozwija kreatywność. A wszystko to poprzez zabawę. Wyznaczanie trasy robotowi wzbudziło wiele emocji. Szczególnie wielka radość była wtedy, gdy udało się prawidłowo zakodować robota i ten dotarł do wyznaczonego celu.

        Podróże z robotem - galeria zdjęć


        Kolorowe motyle

        Tematem lekcji w klasie 1a było opowiadanie o motylku. Dzieci zapoznały się z jego historią, obejrzały motyla w programie Corinth 3D. Potem wykorzystały wydrukowanego w drukarce 3D do wykonania pracy plastycznej. Odrysowały kształt, wycinały z kolorowego papieru i ozdabiały. Powstały piękne prace.

        Kolorowe motyle - galeria zdjęć


        Patyczki konstrukcyjne

        Uczniowie klasy 1a wykorzystali patyczki na lekcji matematyki. Otrzymali zadanie zbudowania poznanych figur geometrycznych. Potem wymyślali własne konstrukcje z klocków. Powstały bardzo ciekawe prace.

        Patyczki konstrukcyjne - galeria zdjęć


        Wędrówka z robotem

        W klasie 1a robot posłużył do utrwalenia pojęć: w prawo, lewo, przód, tył. Rozwijał logiczne myślenie, ćwiczył liczenie. Zadaniem było zaprogramowanie drogi robota. Zabawa tak bardzo się podobała, że musimy ją koniecznie powtórzyć.

         
         
         
         

        Wędrówka z robotem - galeria zdjęć


        Obserwujemy przyrodę

        Light! Camera! Action! Korzystamy z kamery zakupionej w ramach programu Laboratoria Przyszłości i nagrywamy dramę. Dlaczego drama? W dramie jesteśmy aktywni, zaangażowani i twórczy! Mówiąc o czynności dnia codziennego i o uczuciach, uczniowie próbują naśladować intonację, gesty i język ciała drugiej osoby z pary, działając jak lustro. Świetna możliwość na powtórzenie czasu Present Simple i słownictwa z tematów uczuć i czynności dnia codziennego w ciekawy sposób. Na kolejnej lekcji oczywiście obejrzymy ten filmik i zobaczymy jak sobie poradziliśmy.

        Obserwujemy przyrodę - galeria zdjęć


        Kółko i krzyżyk

        Kółko i krzyżyk to nie jest gra językowa, ale może taką się stać. Wystarczy kilka trików i mamy świetne rozwiązanie na przedwakacyjne zajęcia powtórkowe z tematu Animals w formie zabawy. Karty z kategorii dzikich zwierząt (bez napisów) układamy obrazkiem do dołu w miejscach, w których normalnie stawia się kółko lub krzyżyk. Żeby położyć np. kółko w jakimś polu, najpierw odkrywamy kartę. Uczennica nazywa zwierzę, które znajduje się na obrazku, mówi o jego wyżywieniu, co potrafi robić, jakie części ciała ma. Kolejna językowa zabawa – ułożyć nazwy zwierząt domowych przedstawionych na obrazkach  z rozsypanych liter. Literki są nawet w ulubionym kolorze Alisy, mała duża przyjemność!  

        Kółko i krzyżyk - galeria zdjęć 


        Shapes and colours

        Patyczki konstrukcyjne świetnie sprawdziły się podczas lekcji języka angielskiego w klasie I b. Uczniowie losowali karteczki na których było napisane jaki kształt mają ułożyć. Następnie, uczniowie samodzielnie wymyślali i opisywali wybrane przez siebie kształty. Podczas zabaw konstrukcyjnych uczniowie powtórzyli nazwy figur geometrycznych (rectangle, triangle, square, diamond), kolorów (green, blue, red, yellow) oraz słów określających rozmiar (big, small).

        Shapes and colours - galeria zdjęć


        Uczniowie klasy 1a śpiewają po angielsku

        Uczniowie klasy I a uwielbiają śpiewać po angielsku! Dzięki kamerze zakupionej w ramach projektu „Laboratoria Przyszłości” mogliśmy uwiecznić ich występ. Uczniowie zaśpiewali piosenkę „How many fingers?”.

        "How many fingers?"

         

        Świat w przyszłości

        Klasa 6a miała za zadanie przygotować plakat z opisem świata w przyszłości. Uczniowie tworzyli zdania w czasie przyszłym a inspirację czerpali z trójwymiarowego świata, który mogli podziwiać na okularach.

        Świat w przyszłości - galeria zdjęć 


        Piszemy przepisy po angielsku

        W klasie 5a na lekcji języka angielskiego uczniowie mieli za zadanie napisać przepis na potrawę w języku angielskim. Każdy z nich za pomocą kostki wyrzucał potrawę, której przygotowaniem miał się zająć.

        Piszemy przepisy po angielsku - galeria zdjęć


        Muzyczne podróże Mozarta

        Podczas lekcji aktywnego słuchania muzyki poznawaliśmy Marsza tureckiego W. A. Mozarta.

        Do zajęć została wykorzystane elementy 3D- muszla, róże, liść. Wymienione wydruki posłużyły do rytmiczno- melodycznego opracowania utworu. Uczniowie wskazywali na poszczególne elementy 3D zgodnie z przebiegiem Marsza tureckiego. Partyturę sporządzoną z ilustracji 3D do Marsza tureckiego mieliśmy także wyświetloną na tablicy z rzutnika. Uczniowie z pomocą wskaźnika dyrygowali śpiewem .

        Marsz turecki - klasa 4

        Muzyczne podróże Mozarta - galeria zdjęć


        Gra w memory na lekcji muzyki

        Podczas lekcji, w klasach szóstych,  dotyczącej utrwalania zagadnień i pojęć muzycznych poznanych w ciągu roku szkolnego uczniowie grali w Memory. Kostki do gry zostały umieszczone na planszy do kodowania. Uczniowie siedzieli w kręgu, każdy z nich aktywnie uczestniczył w  odkrywaniu  par np.: renesans, Bach, trąbka, polifonia… . 

        Gra w memory na lekcji muzyki - galeria zdjęć 


        Kolorowa łąka

        Uczniowie klasy 2a,b i c  wykonali laurki dla swoich mam. Motywem przewodnim były motyle oraz róże wydrukowane na drukarce 3D.  Podczas zajęć powstały bardzo barwne  prace, nowe, egzotyczne gatunki motyli fruwały nad kwiatową łąką. Technika papieroplastyki  (nacięcie i wygięcie skrzydeł)  stworzyła dodatkowy efekt – trzepotanie skrzydeł.

        Kolorowa łąka - galeria zdjęć


        Podróże ananasa

        Wydrukowany na drukarce 3D ananas posłużył jako motyw do stworzenia przez uczniów klasy 4c niesamowitych kolaży. Bohaterem prac był ananas, który miał odbyć niezwykłą przygodę. Ta właśnie przygoda z sali lekcyjnej przeniosła całą klasę nad morze J gdzie dokańczaliśmy prace i w malowniczych  ololicznościach przyrody zrobiliśmy sesję zdjęciową Ananasów z 4c

        Podróże ananasa - galeria zdjęć

         

        Hej, żegluj że żeglarzu

        Okręt, żaglówka i foka wydrukowane na drukarce 3D bły bohaterami morskich opowieści stworzonych przez uczniów klasy 3b i 3c.  Dzieci  przygotowały plastyczną scenografię:  rysowały i malowały pejzaż nadmorski, wycinały fale. Okręt i żaglówka mogły wypłynąć na otwarte morze.

        Hej, żegluj że żeglarzu - galeria zdjęć