Uczniowie klas 4 uczestniczyli w lekcji dotyczącej iluzji optycznych. Najpierw uczniowie obejrzeli krótki film o tym jak działa ludzki mózg, potem obejrzeliśmy ten skomplikowany organ w formie modelu 3d. Taką możliwość mieliśmy dzięki programowi Corinth3D, zakupiony w ramach projektu Laboratoria Przyszłości. Następnie p. Basia zaprezentowała nam książkę „Złudzenia optyczne” jako dowód na to, że nasz mózg daje się oszukać wykorzystując takie proste narzędzia jak obrazki w książce. Na zakończenie lekcji uczniowie w edytorze grafiki wykonali „złudzenie ściany kawiarni”.
Spór o zamek
17.05.202316.05.23 roku w klasie 7a odbyła się lekcja Spór o zamek-" Zemsta" w ramach Laboratoriów Przyszłości. Uczniowie kreatywnie pracowali z wydrukowanym zamkiem. Dzięki temu omówiliśmy genezę powstania utworu Aleksandra Fredry i odtworzyliśmy na kartkach słynny zamek z komedii.
9
„Kochajmy pszczoły”
17.05.2023Z okazji zbliżającego się Dnia Mamy we wtorek 16 maja gościliśmy w naszej bibliotece panią Agnieszkę, miłośniczkę pszczół i przyrody. Pani Agnieszka poprowadziła warsztaty przyrodnicze „Kochajmy pszczoły” o wakacyjnej tematyce "Wiosną i latem, bezpiecznie z owadami". Na koniec spotkania młodsi uczniowie wykonywali pamiątkowe świeczki, a starsi malowali bawełniane torby z motywami roślinnymi. Celem warsztatów przyrodniczych było kształtowanie proekologicznej postawy, dzieci i młodzieży, zwiększanie ich wrażliwości na piękno otaczającej nas przyrody oraz uzmysławianie jak bardzo nasze życie związane jest z pszczołami.
40
Fraktale
17.05.2023Klasy 8 na lekcjach informatyki zapoznali się z zagadnieniami dotyczącymi fraktali. Uczniowie obejrzeli prezentację przygotowaną przez nauczyciela, z której dowiedzieli się co to są fraktale, jak powstają, gdzie w przyrodzie można spotkać fraktale, itp . Korzystając w nowoczesnej technologii jaką są okulary VR zakupione w ramach projektu Laboratoria Przyszłości obejrzeliśmy te skomplikowane struktury w trójwmiarze. Następnie korzystając z programu Scratch uczniowie sami rysowali swój pierwszy fraktal czyli drzewo binarne. A to jeszcze nie koniec naszej przygody z fraktalami.
4
Lekcja geometrii
16.05.2023Na lekcji matematyki w klasie 5c z p. Agnieszką Lindenau w ramach projektu Laboratoria Przyszłości uczniowie utrwalili umiejętności rozpoznawania kątów ostrych, prostych, rozwartych, półpełnych i pełnych oraz utrwalili umiejętności rozpoznawania kątów przyległych, wierzchołkowych i obliczania ich miar.
Pomoce wykorzystaliśmy również do obliczeń zegarowych. Ustawialiśmy podane godziny na zegarze, rozpisaliśmy rozkład jazdy autobusów świetnie się przy tym bawiąc.4
Wydruki 3d na zajęciach rewalidacji
16.05.2023Laboratoria przyszłości. "Czy drukarka 3D może pomóc zrealizować pomysły na zajęcia indywidualne? Oczywiście, że tak!!
- Pytaki inaczej niż wszyscy,
- Zagrajmy w grę. Uważaj na kostkę,
- Rozpoznawanie i nazywanie emocji,
to tematy lekcji, na który wykorzystano wydruki 3D.
6
Życie w średniowiecznym zamku
16.05.20239 maja 2023r. w klasie 6b odbyła się lekcja historii w ramach projektu laboratoria przyszłości. Tematem było zajęć było życie w średniowiecznym zamku Uczniowie zaznajomili się z budową zamku wieków średnich wydrukowanego w technologii 3D. Następnie wykonali szereg interaktywnych ćwiczeń. Zajęcia były bardzo interesujące i swoją formą wykraczały poza utarte schematy dydaktyczne.
9
Józef Piłsudski- Ojciec Niepodległości
16.05.202328 kwietnia uczniowie klasy 4c z naszej Szkoły uczestniczyli w lekcji dotyczącej postaci Marszałka Józefa Piłsudskiego. Przy tej okazji przygotowano popiersie Marszałka oraz figurkę Białego Orła wydrukowane w jakości 3D z wykorzystaniem specjalistycznej drukarki. Dzięki możliwościom jakie daje technologia drukarki 3D uczniowie mogli z bliska przyjrzeć się postaci Józefa Piłsudskiego. Następnie dzieci w swoich zeszytach przedmiotowych narysowały postać Marszałka na jego ukochanej klaczy- Kasztance
5
Mikroskop cyfrowy
16.05.2023Uczniowie klasy 5 badali budowę liścia za pomocą mikroskopów: optycznego i cyfrowego. Mikroskop cyfrowy został zakupiony w ramach projektu Laboratoria przyszłości.
Eksperyment przyrodniczy
16.05.2023Od kwietnia klasy 8a i 8c prowadziły eksperyment przyrodniczy. Grupy uczniów badały czynniki umożliwiające kiełkowanie roślin. Inni sprawdzali działalność destruentów. Jeszcze inni analizowali sieci pokarmowe w oceanie i w lesie. Projekt trwał 4 tygodnie. Po tym czasie omówiliśmy wyniki naszych badań. Zadania te możliwe były do realizacji dzięki pomocom zakupionym w ramach projektu Laboratoria przyszłości.
21
Konkurs fotograficzny z okazji Dnia Dziecka 2023
11.05.2023Dzień Dziecka to wyjątkowe święto, w które każdy powinien być szczęśliwy. A co może nam dać więcej radości niż wspaniała zabawa z przyjaciółmi? Każda chwila spędzona z przyjacielem czy przyjaciółką jest warta zapamiętania i uwiecznienia. Dlatego Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak z okazji Dnia Dziecka ogłasza konkurs fotograficzny dla dzieci i młodzieży z całej Polski.
Weźcie swoje aparaty fotograficzne lub smartfony i zróbcie zdjęcie przyjaźni. To mogą być wesołe zabawy na podwórku czy wspólne chwile z kolegami i koleżankami z klasy. Albo niezwykłe spotkanie z czworonożnym przyjacielem. Sfotografujcie je i wyślijcie nam!
Dzieci i młodzież zainteresowane udziałem w konkursie powinny do dnia 26 maja 2023 r. roku włącznie zgłosić swój udział, przesyłając – z pomocą rodzica/opiekuna prawnego – wypełniony formularz zgłoszenia oraz zdjęcie wraz z imieniem i nazwiskiem autora, i informacją o kategorii wiekowej – na adres email: konkurs@brpd.gov.pl. Jeśli jesteś pełnoletni, możesz dokonać zgłoszenia samodzielnie.
Fotografia może być wykonana aparatem, tabletem lub smartfonem, można wysłać tylko 1 sztukę, a przesłany plik może mieć nie więcej niż 10 MB. Dopuszczone formaty pliku to JPG oraz PNG. Plik musi być oryginalny, organizatorzy dopuszczają niewielkie przeróbki cyfrowe polegające na korekcie kolorystyki, kontrastu czy ostrości, a także drobnym retuszu.
Uwaga! Jeśli fotografujesz twarz kogoś innego, musisz mieć na to jego zgodę – a jeżeli osoba ta jest niepełnoletnia, zgodę jego rodzica/opiekuna prawnego.
Organizatorzy ustalili trzy kategorie wiekowe. Kategoria I obejmuje dzieci z klas 0-IV szkół podstawowych, kategoria II to klasy V-VIII szkół podstawowych, a kategoria III przeznaczona jest dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Prace będą oceniane osobno dla każdej kategorii.
Zgłoszenie powinno zawierać:
– w tytule maila: imię i nazwisko, numer kategorii wiekowej oraz dopisek Konkurs foto z okazji Dnia Dziecka 2023;
– wypełniony i podpisany przez rodzica lub opiekuna prawnego lub przez Ciebie, jeśli jesteś pełnoletni, Formularz Konkursowy wraz z oświadczeniem (pozwalającym na użycie ww. materiałów przez Organizatora Konkursu, czyli Biuro Rzecznika Praw Dziecka do promocji konkursu na stronie brpd.gov.pl, w mediach społecznościowych oraz innych mediach współpracujących z BRPD, a także zezwalającym na zgłoszenie pracy do konkursu, na użycie danych autora pracy – imienia, nazwiska, wieku oraz szkoły, do której uczęszcza oraz pracy w opisany powyżej sposób), który stanowi załącznik numer 1 do Ogłoszenia Konkursu;
– załącznik w postaci zdjęcia (uwaga, plik JPG lub PNG w nazwie powinien być oznaczony tytułem zdjęcia oraz imieniem i nazwiskiem autorki/a).
Regulamin konkursu fotograficznego Rzecznika Praw Dziecka z okazji Dnia Dziecka 2023
Załącznik nr 1 Formularz zgłoszenia do Konkursu fotograficznego z okazji Dnia Dziecka 2023 (PDF)
Załącznik nr 1 Formularz zgłoszenia do Konkursu fotograficznego z okazji Dnia Dziecka 2023 (DOC)
Rozstrzygnięcie konkursu
Spośród nadesłanych zgłoszeń 3-osobowa komisja konkursowa powołana przez Rzecznika Praw Dziecka wybierze po maksymalnie 20 najlepszych prac w każdej kategorii wiekowej, które zostaną poddane szczegółowej ocenie, w celu wybrania jednego zwycięzcy oraz dwójki laureatów w każdej kategorii wiekowej, a także pozostałych wyróżnionych prac.
Decyzję w sprawie szczegółowo ocenianych prac komisja podejmie w oparciu o kryteria opisane w Regulaminie Konkursu, który stanowi załącznik nr 2 do Ogłoszenia konkursu. Komisja ogłosi werdykt do 10 czerwca 2023 r.
Nagrody
Zwycięzcy – wybrani przez Komisję autorzy najlepszej pracy w każdej kategorii wiekowej – otrzymają zestawy nagród rzeczowych zwycięzcy, ufundowane przez Rzecznika Praw Dziecka. Zestawy nagród rzeczowych zwycięzcy będą obejmowały: tablet, bezprzewodowe słuchawki, zestaw do badmintona, ręcznik sportowy, piłkę, koszulkę sportową, czapkę z daszkiem.
Laureaci – wybrani przez Komisję autorzy dwóch pozostałych najlepszych prac w każdej kategorii wiekowej – otrzymają zestawy nagród rzeczowych laureata: bezprzewodowy głośnik, bezprzewodowe słuchawki, ręcznik sportowy, zestaw do gry w badmintona, piłkę, koszulkę sportową.
Autorzy prac wybranych jako wyróżnione otrzymają zestawy nagród rzeczowych wyróżnionego: ręcznik sportowy, piłkę, koszulkę sportową, kubek, notatnik.
Rzecznik Praw Dziecka zaprasza serdecznie do wzięcia udziału w konkursie.
https://brpd.gov.pl/2023/05/04/zrob-zdjecie-przyjazni-i-zgarnij-nagrody/
ZOSTAN BOHATEREM KOTÓW Z GROCHOWA!
11.05.2023Samorząd Szkolny ogłasza zbiórkę :)
Od 8.05 do 20.05 zbieramy karmę i akcesoria dla Fundacji Koty z Grochowa :) Dary przekazujemy do pani Anity Trawińskiej lub pani Joanny Hołody.
Dziękujemy!
Przygoda z przyrodą
11.05.2023Na początku maja klasa 3a poznawała przyrodę bardzo dokładnie.
W ramach lekcji dzieci wyszły na spacer, gdzie w grupach zbierały przyrodnicze obiekty. Następnie zgromadzone rzeczy oglądaliśmy w dużym przybliżeniu używając do tego cyfrowego mikroskopu zakupionego w ramach projektu Laboratoria Przyszłości. Były również, żywe obiekty badawcze (mrówka Stefan, kowal Marcel), które przetrwały obserwacje małych naukowców. 😊4
Wirtualny spacer po Londynie
26.04.2023Uczniowie klas 4 uczestniczyli w niezwykłym spacerze po Londynie, a to dzięki nowoczesnej technologii. Okulary VR, zakupione w ramach projektu „Laboratoria Przyszłości”, pozwoliły uczestnikom zwiedzić najważniejsze miejsca i najbardziej spektakularne budynki. Dodatkową zaletą takiego zwiedzania jest to, że można zajrzeć do wnętrz, które nie zawsze są dostępne dla publiczności. Taka wycieczka ma jeszcze jeden plus – tutaj zawsze jest piękna pogoda! Po obejrzeniu wszystkich punktów programu uczniowie za pomocą edytora grafiki samodzielnie wykonali flagę Wielkiej Brytanii. Powtarzając sobie narzędzie edytora oraz doskonaląc umiejętność posługiwania się nimi.
6
W świecie owadów
26.04.202325 kwietnia uczniowie klasy 1b i 3c wzięli udział w lekcji o owadach. Uczniowie mieli możliwość obejrzeć różne gatunki dzięki wykorzystaniu okularów VR, które zostały zakupione w ramach projektu „Laboratoria Przyszłości”. Trójwymiarowe modele wywołały duże zainteresowanie wśród uczestników zajęć. Dużą niespodzianka dla uczniów były żywe okazy straszyka diabelskiego, którego mogli obejrzeć na zajęciach. Dzieci obejrzały prezentację, w której zawarte zostały najważniejsze informacje o tych owadach oraz o sposobie ich hodowli w warunkach domowych.
20
Tabela rozpuszczalności
26.04.2023Uczniowie klas ósmych na lekcji chemii poszukiwali odpowiedzi na pytanie „czy wszystkie sole rozpuszczają się w wodzie”? Doskonałą pomocą była tabela rozpuszczalności zakupiona w ramach projektu Laboratoria Przyszłości. Na tablicy czytelnie ukazano informacje o charakterze rozpuszczalności w wodzie, tj. dobrze rozpuszczalna, trudno rozpuszczalna, praktycznie nierozpuszczalna, rozkłada się w wodzie, zachodzi złożona reakcja chemiczna. Dodatkowo kolorem oznaczono barwę wytrącającego się osadu.
2
Akcja zbiórki szczoteczek i past do zębów dla dzieci w Afryce
20.04.2023Czy wiecie, że uzbieraliśmy 111 sztuk szczoteczek do zębów, 49 past i 120 kostek mydła? To bardzo dużo! Dziękujemy!Dary pojechały do Fundacji Pomocy Humanitarnej REDEMPTORIS MISSIO do Poznania, a potem prościutko do Afryki :)Dziękujemy Społeczności Naszej Szkoły!
Samorząd Szkolny
3
Spotkanie autorskie
20.04.2023W czwartek 13 kwietnia w bibliotece szkolnej gościliśmy ponownie panią Monikę Oworuszko, autorkę kryminałków dietetycznych o przygodach Walentego i spółki. W spotkaniu autorskim uczestniczyły klasy 1a, 1b i 2c. Dwie z książek pani Oworuszko omawiane są w naszej szkole jako lektury w klasach młodszych.
„Walenty i spółka” to pierwsza na rynku seria kryminalno – dietetyczna dla dzieci. Śledząc losy bohaterów czytelnicy poznają zasady zdrowego odżywiania. Humor, barwne postacie i warta akcja gwarantują dobrą zabawę. [info ze strony autorki]
Uczniowie osobiście mogli zadać autorce przeróżne pytania dotyczące powstawania serii i nie tylko oraz otrzymali na koniec pamiątkowe autografy.
9
Pisankowe szaleństwo
05.04.2023Przedświąteczne lekcje informatyki uczniowie naszej szkoły wykorzystali do pracy twórczej. Uczestnicy zajęć tworzyli pisanki za pomocą dostępnych narzędzi w programach, w których pracowali. Zanim jednak uczniowie przeszli do tworzenia własnych prac mogli obejrzeć przykładowe modele pisanek wydrukowanie na naszej szkolnej drukarce Banach 3D. Sprzęt zakupiony w ramach projektu Laboratoria przyszłości. Uczniowie wykazali się ogromną kreatywnością, powstały pisanki tematyczne, tradycyjne a nawet abstrakcyjne.
10
Warsztaty wielkanocne
03.04.2023W dniach 30.03, 31.03, 03.04 i 5.04 w naszej bibliotece odbywały się warsztaty wielkanocne. Uczniowie młodszych klas wykonywali jajka wielkanocne, a starsi wielkanocne wianki. Wszyscy świetnie się bawili i dumnie prezentowali swoje prace.
22
Nagłówek
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.
Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.