• O programie

        Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Naszą wspólną misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.
         

        Cel
        Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). W ramach Laboratoriów Przyszłości organy prowadzące szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe warte ponad miliard złotych, dzięki któremu miliony polskich uczniów będą mogły uczyć się poprzez eksperymentowanie i zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętności. Wsparcie będzie przekazane w całości z góry - bez konieczności wniesienia wkładu własnego.

        Laboratoria przyszłości w naszej szkole

        Kreatywne myślenie oraz obsługa narzędzi to jedne z podstawowych umiejętności decydujących o rozwoju cywilizacyjnym, gospodarczym i społecznym. Wzrost innowacyjności oraz rozwój technologiczny spowodował, że umiejętności matematyczne, w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii są dziś ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Laboratoria Przyszłości to kolejny krok w stronę wzmocnienia i uatrakcyjnienia dotychczasowego procesu zdobywania wiedzy i praktycznych umiejętności w tych obszarach przez uczniów. 

        Laboratoria Przyszłości to nowoczesny sprzęt, który uatrakcyjni zajęcia szkolne i pozwolą uczniom rozwijać swoje zainteresowania nie tylko na lekcjach techniki i w ramach innych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, lecz także w ramach zajęć pozalekcyjnych, kół zainteresowań i innych form rozwijania umiejętności. 

        Od września uczniowie naszej szkoły  mają  okazję zapoznać się z możliwościami okularów VR zakupionych do szkoły w ramach akcji Laboratoria Przyszłości. Po przeszkoleniu z obsługi sprzętu uczniowie zapoznawali się z przykładowymi projektami z różnych obszarów edukacji: geografii, fizyki, biologii i nie tylko. Dzięki okularom VR przed uczniami otwierają się zupełnie inne możliwości. Dzieci zakładając te okulary przenoszą się na drugi koniec świata – mogą znaleźć się w każdym miejscu na ziemi i nie tylko, oglądają zwierzęta z bliska, mogą walczyć ze swoim strachem i stresem próbując przejść, np. mostem zwodzonym. Dzieci mogą także relaksować się pływając z rybami w oceanie. Bardzo się cieszymy, że nowe technologie są dostępne dla naszych uczniów.

         

        Rok szkolny 2023/2024

         

        Zachęcamy do oglądania filmów dokumentujących
        pracę naszych uczniów 
        z wykorzystaniem sprzętu
        z programu Laboratoria Przyszłości.

        wrzesień-październik listopad-grudzień
        styczeń-luty-marzec kwiecień-maj
        podsumowanie 2023/2024  

         

         

        *****

         

        Kąty i ich rodzaje

        W kwietniu w klasie 5c dzieci nauczyły się czym jest kąt, jakie są rodzaje kątów i jak się mierzy ich rozwartości. Pani Agnieszka Lindenau przy pomocy p. Joanny Hołody wprowadziła dzieci w podstawy geometrii.

        Galeria zdjęć

         

        *****

         

         

        Wyjście na kręgle - klasa 6c

        W marcu klasa 6c razem z wychowawczynią p. Agnieszką Lindenau oraz p. Joanną Hołody przywitała wiosnę na kręgielni. Była to świetna okazja do zabawy i integracji klasy.

        Galeria zdjęć

         

        *****

         

        Mszaki - najprostsze rośliny lądowe

        Uczniowie klasy 5a na lekcji biologii -Mszaki- najprostsze rośliny lądowe oglądali mech w powiększeniu 160 razy oraz w powiększeniu 10 razy. Oba mikroskopy zostały zakupione w ramach Laboratoriów Przyszłości.

        Galeria zdjęć

         

        *****

         

        Wielkanoc tuż, tuż

        Klasy drugie na zajęciach informatycznych miały za zadanie wykonać obrazek w programie Paint związany z Wielkanocą. Przed przystąpieniem do pracy uczniowie przypomnieli sobie symbole Świąt Wielkiej Nocy podziwiając wydruki drukarki 3d (Laboratoria Przyszłości).

        Galeria zdjęć

         

        *****

         

        Easter Egg Hunt - potowanie na wielkanocne jajka

        Klasa 1 a oraz 1b na lekcji języka angielskiego poznała wielkanocną zabawę „Easter Egg Hunt”. Pisanki oraz inne wielkanocne rekwizyty zostały wydrukowane w drukarce 3d (Laboratoria Przyszłości). Dzieci podczas zabawy świetnie się bawiły ale także sporo się nauczyły. Powtórzyliśmy przyimki miejsca, kolory, liczby oraz poznaliśmy słowa związane ze świętami wielkanocnymi.

        Galeria zdjęć

         

        *****

         

         

        Projektujemy własną zakładkę do książki w programie AUTODESK Tinkercad

        Po raz kolejny uczniowie klas 7 i 8 uczestniczyli w lekcji biblioteczno-informatycznej. Uczniowie wraz z nauczycielem  omówili  zasady dbania o książki i przypomnieli,  do czego służy zakładka. Zaprezentowane zostały różnorodne zakładki. Szczególne zainteresowanie wzbudziły zakładki wykonane samodzielnie różnymi technikami i z różnych materiałów. W drugiej części lekcji uczniowie przypomnieli sobie jak tworzyć projekty 3D w  programie Tinkercad. Uczniowie dowiedzieli się, w jaki sposób wykonać projekt przeznaczony do druku 3D, jakich materiałów eksploatacyjnych użyć, aby otrzymać zaprojektowany obiekt oraz jakie są praktyczne zastosowania drukarek 3D. Najciekawszym zadaniem było jednak zaprojektowanie własnych modeli do wydruku posługując się środowiskiem projektowym Tinkercad. Podczas zajęć  uczniowie zaprojektowali zakładki do książek, przygotowali plik do wydruku i przystąpili do realizacji swoich działań.

        Galeria zdjęć

         

        *****

         

        Poznajemy Antarktydę

        Na koniec zimy klasa 1a omówiła lekturę „Zaczarowana zagroda”. Przygody głównego bohatera Elegencika skłoniły nas do poszerzenia wiedzy na temat Antarktydy i  pingwinów. Omawiając książkę uczniowie wykonali swoje pierwsze LAPBOOKI. Taka forma zajęć bardzo się wszystkim podobała.

        Galeria zdjęć

         

        *****

         

        Wydruki 3D na lekcji języka polskiego

        Pierwsi chrześcijanie na kartach powieści Henryka Sienkiewicza. Podczas lekcji języka polskiego klasa ósma porównywała świat pogan i chrześcijan. Uczniowie zapoznali się m.in. z symbolami wyznawców Chrystusa. Jednym z nich była ryba którą, narysowała na piasku Ligia. Dzięki wydrukom z drukarki 3D zakupionej w ramach projektu „Laboratoria Przyszłości” dzieci mogły wykonać interesujące notatki w swoich lekturownikach.

        Galeria zdjęć

         

        *****

         

        Dekoracje świąteczne

        Na lekcji wychowawczej dzieci klasy 6b przystroiły  salę elementami wydrukowanymi drukarką 3D. Dekoracje dotyczyła zbliżających  się Świat  Wielkanocnych.

        Galeria zdjęć

         

        *****

         

         

        Święta Wielkanocne w Polsce

        Na lekcji języka angielskiego klasa 8a nakręciła film na temat obchodzenia w Polsce Świąt Wielkanocnych. Film opowiada o tradycjach, które miały miejsce w Polsce w przeszłości i obecnie.

        Film

         

        *****

         

        Budowa książki i jej rodzaje

        Uczniowie klasy 3b uczestniczyli w lekcji bibliotecznej. Podczas zajęć uczniowie poznali budowę książki, jej rodzaje i drogę jaką musi przebyć w bibliotece, by dostał ją do ręki czytelnik. Uczniowie przypomnieli sobie również informacje dotyczące dbania o książki. Jednym z elementów było używanie zakładek do książek,  w tym celu pani Basia i pani Ania zaprezentowały uczniom różne rodzaje zakładek. W prezentacji pojawiły się również zakładki wydrukowane na drukarce 3D. Był to dobry moment na krótką pogadankę na temat druku 3D.  Uczniowie zapoznali się z technologią druku 3D, poznali zasady działania drukarki 3D oraz materiałów do druku, mieli możliwość obejrzenia gotowych wydruków. Na zakończenie lekcji uczniowie projektowali własną zakładkę do książki.

        Galeria zdjęć

         

        *****

         

        Książki chętnie czytamy i o książki bardzo dbamy

        Uczniowie klasy 2a uczestniczyli w bardzo ciekawej lekcji bilbioteczno-plastycznej, na której poznawali tajniki powstawania wydruków 3D. Uczniowie obejrzeli gotowe wydruki, wysłuchali jak one powstały oraz jak działa drukarka, która je wydrukowała. Następnie uczniowie wysłuchali informacji nt. dbania o książki oraz po co używamy zakładek do książek oraz obejrzeli przykładowe zakładki: takie zrobione przez innych uczniów oraz te wydrukowane za pomocą drukarki 3D. W ramach podsumowania lekcji uczniowie mogli wykazać się kreatywnością i wykonać dowolną techniką własną zakładkę. Efektem naszych działań były piękne prace, które prezentujemy w galerii zdjęć.

        Galeria zdjęć

         

        *****

         

        Dzień Żołnierzy wyklętych w naszej szkole

        Od kilku lat 1 marca obchodzimy „Dzień Żołnierzy Wyklętych”. W naszej społeczności szkolnej przy tej okazji nie mogło zabraknąć szkolnej gazetki oraz zajęć lekcyjnych poświęconych bohaterom narodowym,  głownie Danucie Siedzikównie „Ince”, sanitariuszce  czwartego szwadronu  5 Wileńskiej Brygady AK oraz Witoldowi Pileckiemu „Witoldowi” rotmistrzowi kawalerii Wojska Polskiego , współzałożycielowi Tajnej Armii Polskiej , żołnierzowi Armii Krajowej, więźniowi i organizatorowi ruchu oporu w Auschwitz. Podczas zajęć wykorzystaliśmy polskie symbole narodowe, o jakie walczyli nasi bohaterowie godło- orła w koronie wykonane na drukarce 3D. Punktem kulminacyjnym była krótka część informacyjna na temat obchodzonego święta przygotowana przez uczennice z Samorządu Uczniowskiego, wzbogacona  przejmującymi utworami muzycznymi . Przekazana społeczności szkolnej przez  radiowęzeł.

        Galeria zdjęć

         

        *****

         

        Spacer po starożytmym Rzymie

        Dzięki nowoczesnej technologii uczniowie ósmej klasy podczas omawiania lektury „Quo vadis” przenieśli się do starożytnego Rzymu. Młodzież mogła spacerować uliczkami, którymi chodzili Petroniusz i Winicjusz. Zobaczyli słynne Forum Romanum oraz miejsce gdzie ginęli pierwsi chrześcijanie – Koloseum. Dzięki tej ciekawej formie uczniowie mogli poczuć się jak bohaterowie powieści Henryka Sienkiewicza.

        Galeria zdjęć

         

        *****

         

        Jak działa silnik elektryczny?

        W ramach podsumowania działu "Magnetyzm" na lekcjach fizyki Uczniowie klasy 8a i 8b prezentowali własnoręcznie wykonane projekty-ułatwiające zrozumienie zasady działania silnika elektrycznego. Tworząc projekty Uczniowie nauczyli się wykorzystywać zdobytą wiedzę w praktyce. Efekty ich prac przedstawiam poniżej! Zaskakują kreatywnością!

        Galeria zdjęć

         

        *****

         

        Zabawa w kodowanie

        Podczas zajęć z języka polskiego dzieci uczyły się kodowania. Kodowanie ćwiczy koncentrację i poprawia skupienie, ponadto rozwija kreatywność. A wszystko to poprzez zabawę. Wyznaczanie trasy robotowi wzbudziło wiele emocji. Szczególnie wielka radość była wtedy, gdy udało się prawidłowo zakodować robota i ten dotarł do wyznaczonego celu.

        Galeria zdjęć

         

        *****

         

         

        Obwody kwadratów i prostokątów

        W klasie 4c uczniowie utrwalali wiadomości o obwodach prostokątów i kwadratów. Korzystali z pomocy układanek - Laboratoria Przyszłości. Zajęcia bardzo podobały się uczniom, zrozumiały, że do ułożenia obwodu prostokąta potrzebna jest parzysta ilość patyczków, a do ułożenia obwodu kwadratu muszą mieć ilość patyczków tej samej długości i podzielnej przez cztery.

        Galeria zdjęć

         

        *****

         

        Walentynki na lekcji informatyki

        Walentynki to wspaniała okazja na przekazywanie sobie życzeń, miłych słów i uśmiechów. Dla uczniów klas czwartych ta okoliczność rozwinęła inwencję twórczą w obszarze technologii komputerowej. Piękne okolicznościowe kartki powstały w nietypowy sposób. Nie były to tradycyjne narzędzia i przybory plastyczne, lecz narzędzia i przybory aplikacji komputerowych. Jak wzory posłużyły nam serduszka wydrukowane na szkolnej drukarce 3D.

        Galeria zdjęć

         

        *****

         

        Bei uns zu Hause - okulary 3D

        Celem lekcji jest sprawne posługiwanie się nazwami zwierząt domowych. Uczniowie  potrafią opisać zwierzęta , które widzą w okularach 3 VR . Umieją prawidłowo używać czasownika haben , kolorów oraz dotychczas poznanego słownictwa. Uczniowie pracują w parach w okularach 3D. Jeden z uczniów zadaje pytania  i na podstawie odpowiedzi kolegi odgaduje jakie zwierzątka widzi w okularach 3D. Po podsumowaniu i powtórzeniu materiału uczniowie rysują swoje ulubione zwierzątko , a następnie je opisują.

        Galeria zdjęć

         

        *****

         

         

        Poznajemy pingwiny

        Uczniowie klasy 2 b po przeczytaniu lektury „Zaczarowana zagroda” omawiali życie i wygląd pingwinów. Dzięki programowi Corinth Modele 3 D dokładnie obejrzeli pingwina i mogli przygotować jego opis uzupełniając zdania brakującymi wyrazami. Model 3 D pomógł im w lepieniu pingwinów na zajęciach plastyki.

        Galeria zdjęć

         

        *****

         

        Walentynkowe serduszka

        Miłość to bardzo ważne uczycie dla każdego. Człowiek który kocha i jest kochany, jest szczęśliwy. Dlatego już od najmłodszych lat warto rozmawiać o tym jak to uczucie okazywać. Klasa a przy okazji walentynek rozmawiała o sposobach okazywania sympatii swoim bliskim. Robiliśmy kartki walentynkowe dla swoich kolegów używając do tego wydrukowanych serduszek (drukarka 3d- LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI). 

        Galeria zdjęć

         

        *****

         

        Walentynkowe zakładki

        Uczniowie klasy 2 b na lekcji plastyki wykonywali walentynkowe zakładki do książek. Dzieci pracowały indywidualnie i wybierały kształt zakładki. Odrysowywały zakładki od modelu wydrukowanego na drukarce 3 D. Samodzielnie wycinały i ozdabiały. Wykonaną zakładkę miały wręczyć na walentynki wybranej osobie.

        Galeria zdjęć

         

        *****

         

        Spacer po Londynie

        Uczniowie klasy 7b uczestniczyli w niezwykłym spacerze po Londynie, a to dzięki nowoczesnej technologii. Okulary VR zakupione w ramach projektu „Laboratoria przyszłości” pozwoliły uczestnikom zwiedzić miejsca, po których poruszał się bohater książki Ch. Dickensa Ebenezer Scrooge. Tematem zajęć był świat przedstawiony „Opowieści wigilijnej”. Dzięki ciekawej formie dzieci w bardziej przystępny i angażujący sposób mogły rozpocząć pracę z lekturą.

        Galeria zdjęć

         

        *****

         

         

        Kółko i krzyżyk

        Podczas zajęć z języka polskiego ćwiczyliśmy spostrzegawczość. Na zakończenie zajęć dzieci mogły zmierzyć się w grze: Kółko i krzyżyk. Gra została wydrukowana drukarką 3D.

        Galeria zdjęć

         

        *****

         

        Modele graniastosłupów

        Przed feriami klasa 6b z p. Agnieszką  Lindenau tworzyła siatki i budowała modele graniastosłupów prostych utrwalając wiadomości o wielościanach.

        Galeria zdjęć

         

        *****

         

        Poszukiwacze siatek

        W ramach lekcji geometrii uczniowie klasy 6a poszukiwali różnych rodzajów siatek sześcianów. Zadanie to rozwijało wyobraźnię przestrzenną. Klasa podczas zajęć korzystała z klocków geometrycznych Reko. Uczniowie mocno zaangażowali się w prace i sumiennie rysowali siatki w zeszycie. Najbardziej wytrwałym udało się znaleźć wszystkie 11 siatek sześcianu.

        Galeria zdjęć

         

        *****

         

        Podróż do krainy Świętego Mikołaja

        Uczniowie klasy 3a i 3c mieli możliwość uczestniczyć przed świętami Bożego Narodzenia w niezwykłej lekcji informatyki. Mieli możliwość wykorzystania w nauczaniu okulary VR z programu „Laboratoria Przyszłości”. Uczniowie odwiedzili biegun północny, zwiedzili wioskę Świętego Mikołaja. Również mieli okazję podróży z Mikołajem w jego saniach  wypełnionych po brzegi prezentami, które były prowadzone przez zaprzęg reniferów.  Na zakończenie wykonali pracę w programie Paint. Uczniowie bardzo byli podekscytowani oraz z niecierpliwością czekają na dalsze lekcje z okularami VR.

        Galeria zdjęć

         

        *****

         

        Warsztaty świąteczne w klasie 3c

        Uczniowie klasy 3c uczestniczyli 22 grudnia 2023 roku w warsztatach świątecznych. Malowali oraz ozdabiali różnymi technikami drewniane choinki oraz wykonali renifera z szyszki. Lekcja minęła bardzo szybko i przyjemnie. Po skończonych zajęciach wspólnie przygotowaliśmy Wigilię klasową, podzieliliśmy się opłatkiem i złożyliśmy sobie życzenia. W czasie Wigilii śpiewaliśmy kolędy i pastorałki. 

        Galeria zdjęć

         

        *****

         

        Projektujemy ozdoby świąteczne -modelowanie 3D w TinkerCad

        Święta Bożego Narodzenia to czas niezwykły, pełen uroku, miłości i pojednania. Ten magiczny czas to również bogata kopalnia pomysłów i inspiracja na wykonanie dekoracji przez uczniów klasy VII, którzy pracowali kreatywnie na zajęciach informatyki w programie Tinkercad. Nauczyli się, jak poruszać się po ekranie, obracać i skalować obiekty, łączyć je w grupy i tworzyć własne kształty. Zafascynowani nowoczesną technologią uczniowie samodzielnie zaprojektowali wymyślone przez siebie ozdoby choinkowe, a nic tak nie cieszy, jak własne projekty, które można wydrukować na drukarce 3D.

        Galeria zdjęć

         

        *****

         

        Tak pachną święta

        Święta bez pierniczków, to nie święta 😊. Wystarczy parę prostych składników by wyczarować pachnące pyszności. Klasa 1a na warsztatach świątecznych w Sali Zabaw Fikołki upiekła smaczne i pięknie ozdobione pierniki, aż ślinka leciała 😊.

        Galeria zdjęć

         

        *****

         

        Magia świąt

        Zdjęcia - potrafią zatrzymać chwilę  i sprawiają, że możemy wrócić do swoich wspomnień. Klasa 1a zatrzymała magię świąt w obiektywnie. Tło, dodatki i  gadżety świąteczne sprawiły, że  fotografie są jedyne w swoim rodzaju i będą super pamiątką szkolnych chwil.

        Galeria zdjęć

         

        *****

         

        Świąteczny czas

        Grudzień to czas oczekiwania przez dzieci na Mikołaja… Aby umielić sobie ten czas, klasa 1a postanowiła zrobić sobie wirtualną wycieczkę i odwiedzić krainę Mikołaja wykorzystując do tego sprzęt zakupiony z Programu Laboratoria Przyszłości. W trakcie lekcji informatyki dzieci mogły spotkać się z Elfami czy przejechać się saniami Mikołaja. Była to lekcja pełna przygód.

        Galeria zdjęć

         

        *****

         

        Święta tuż tuż

        Uczniowie klas 1-3 uczestniczyli w świątecznej sesji zdjęciowej pozując pośród dekoracji przygotowanych przez wychowawców klas oraz rodziców. Świąteczny nastrój udzielił się wszystkim.

        Galeria zdjęć

         

        *****

         

        W krainie Świętego Mikołaja

        Podczas zajęć edukacyjnych klasa 3a poznawała ciekawostki związane z życiem Św. Mikołaja. Aby poznać bliżej krainę Św. Mikołaja i poczuć jak to jest lecieć saniami ponad miastem dzieci oglądały świat w 3d dzięki okularom VR (Laboratoria Przyszłości). Radości nie było końca ;-)

        Galeria zdjęć

         

        *****

         

        Tradycje Świąt Bożego Narodzenia w Polsce

        Klasa 8a pod kierownictwem Anny Cieszkowskiej nakręciła film o tradycjach  podczas Świąt Bożego narodzenia w Polsce.

        Film

         

        *****

         

         

        Świąteczna sesja zdjęciowa klasy 1b

        Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia Mały Samorząd Uczniowski zorganizował świąteczną sesję zdjęciową. Uczniowie klasy 1 b, elegancko ubrani oraz w doskonałych humorach, wzięli udział w sesji. Uczniowie pozowali do zdjęć indywidualnych, grupowych oraz koleżeńskich. Powstały piękne fotografie, które będą pamiątką i miłym wspomnieniem czasu spędzonego w szkole wśród kolegów i koleżanek. Zdjęcia zostały wykonane aparatem zakupionym w ramach projektu Laboratoria Przyszłości.

        Galeria zdjęć

         

        *****

         

        Lekcja języka angielskiego

        Na lekcji języka angielskiego w klasie 2a oraz 2 c uczniowie wycinali płatki śniegu. Następnie każda z klas zaśpiewała piosenkę "Snowflake". Nagranie zostało zrobione aparatem zakupionym w ramach projektu "Laboratoria Przyszłości".

        Galeria zdjęć

        Film cz. 1

        Film cz. 2

         

        *****

         

        Ozdoby świąteczne

        Na lekcji wywoławczej klasa 6b podczas Wigilii klasowej przyzdabiała sale ozdobami wydrukowanymi na drukarce 3D zakupionej w ramach projektu „Laboratoria przyszłości”.

        Galeria zdjęć

         

        *****

         

        Przemienność mnożenia

        Uczniowie klasy 2 b na lekcji matematyki poznawali zasadę przemienności mnożenia. Dzieci pracowały w grupie. Każda grupa losowała działanie, a potem na planszy ilustrowała je za pomocą kolorowych karteczek. Uczniowie zastanawiali się czy można zapisać tylko jedno działanie. Następnie wspólnie ustalali co to jest przemienność mnożenia.

        Galeria zdjęć

         

        *****

         

        Lekcja biblioteczna

        W grudniu klasa 5b uczestniczyła w lekcji bibliotecznej w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr III przy ul. Tuchlińskiej. Została ona zorganizowana w ramach obchodów Warszawskiego Tygodnia Praw Człowieka. Tematem zajęć były więc prawa człowieka ze szczególnym zwróceniem uwagi na prawa dziecka, godność i tolerancję. Uczniowie wysłuchali opowiadania Marka Michalaka, byłego rzecznika praw dziecka, a następnie pracowali w grupach i tworzyli własne prace. Na lekcji języka polskiego wysłuchaliśmy piosenki Stanisława Sojki „Tolerancja”, a następnie korzystając z programu Corrint opisywaliśmy rzeźbę „Tolerancja” Antona Breneka.

        Galeria zdjęć

         

        *****

         

        Przygoda ze sztuką na języku polskim?

        Przygoda ze sztuką na języku polskim? To całkiem możliwe. Klasa 6a odwiedziła najpierw wirtualną galerię obrazów znanych europejskich malarzy. Nauczyliśmy się rozróżniać pejzaże, martwą naturę, sceny batalistyczne i rodzajowe. Po przypomnieniu sobie zasad, którymi należy się kierować przy opisie obrazu (za nami już wspólna praca, która zaowocowała opisem obrazu „Pole maków” Claude Moneta), dzięki okularom VR mogliśmy „wejść” w obraz Vincenta van Gogha „Pokój artysty w Arles”. Obejrzeliśmy każdy namalowany szczegół, zwróciliśmy uwagę na barwy przedmiotów znajdujących się w pokoju i ich usytuowanie. To doświadczenie pozwoliło uczniom samodzielnie opisać obraz artysty.

        Galeria zdjęć

         

        *****

         

        Lekcja przyrody w klasie 4b

        Uczniowie klasy 2 b przygotowywali dekoracje klasy na święta Bożego Narodzenia. Po krótkiej pogadance na temat świątecznych wieńców , dzieci przystąpiły do pracy.  Kolorowały, a następnie  ozdabiały brokatem swoje wieńce. Prace zostały powieszone w sali. Zdjęcia wykonane podczas zajęć zostały zrobione aparatem zakupionym w ramach projektu „Laboratoria przyszłości”.

        Galeria zdjęć

         

        *****

         

        Jak zbudowane są cząsteczki związków chemicznych

        W ramach utrwalenia wiedzy o budowie cząsteczek oraz wiązaniach chemicznych uczniowie klas siódmych na lekcji chemii pracowali z użyciem modeli atomów. Zadaniem uczniów było złożyć model związku przedstawionego na karcie za pomocą kolorowych modeli. Ten sposób nauki bardzo spodobał się uczniom, którzy chętnie pracowali tworząc przestrzenne molekuły.

        Galeria zdjęć

         

        *****

         

        Zimowe opowieści

        Podczas lekcji poznaliśmy historię baletu Piotra Czajkowskiego Dziadek do orzechów. Uroczej opowieść, której akcja rozgrywa się w Wigilię Świąt Bożego Narodzenia. Uczniowie obejrzeli filmik - Próba baletu Dziadka do orzechów-  z zasobów Laboratoriów Przyszłości. Najpierw oglądali film na ekranie z rzutnika, potem z wykorzystaniem okularów 3D. W drugiej części lekcji zapoznali się fragmentami ze scenami z baletu: Taniec Wróżki Cukrowej, Walc kwiatów, Marsz ołowianych żołnierzyków i walkę, Walka Dziadka do Orzechów z Królem Myszy. Uczniowie z zainteresowaniem oglądali filmy, dzieli się swoimi wrażeniami.

        Galeria zdjęć

         

        *****

         

        Dźwięki gramy dobrze znamy

        Lekcja rozpoczęła się śpiewaniem gamy z użyciem fonogestyki. Później poznawaliśmy położenie nut na pięciolinii. W drugiej części lekcji cała klasa grała w  MEMORY(wykorzystaliśmy matę z Laboratoriów Przyszłości).Następnie nastąpił podział na dwie grupy, które rywalizowały ze sobą w grze, układały też gamę.  Zabawa utrwalająca położenie nut na pięciolinii sprawiła uczniom frajdę. Szczególnie emocjonująca była rywalizacja w grupach. Na zakończenie lekcji graliśmy gamę na dzwonkach na tubach.

        Galeria zdjęć

         

        *****

         

        Symbole świąteczne i ich znaczenie

        Nie ma w naszym kalendarzu świąt bardziej rodzinnych i radosnych niż grudniowe Święta Bożego Narodzenia. To z tymi Świętami wiąże się chyba najwięcej tradycji. Przekazywanie wartości rodzinnych związanych z Bożym Narodzeniem spoczywa na rodzicach, natomiast zapoznanie z tradycjami, symbolami i ze społecznym wymiarem tych świąt może stać się dobrym tematem ciekawej zabawy podczas lekcji wychowawczej. Na nasze zajęcia została stworzona tablica za pomocą drukarki 3D symboli świątecznych. Choinki,  gwiazdki, anioły, dzwoneczki , kolędy…to symbole tych pięknych Świąt. Dziś skupimy się właśnie na ich omówieniu i wycinaniu z papieru, wzorując się na wydrukach. Dzieci oglądają wydruki i opisują ich symboliczne znaczenie :
        Choinka symbolizuje drzewo życia.
        Gwiazda na szczycie nawiązuje do Gwiazdy Betlejemskiej, za którą podążali Trzej Królowie. W tradycji ludowej gwiazda miała także pomagać znaleźć drogę do domu tym, którzy wyjechali.
        Dzwoneczki oznaczają dobrą nowinę i radość.
        Anioły wieszano aby zapewnić opiekę domownikom.
        Wigilia. Łacińskie słowo „vigilia” oznacza czuwanie, oczekiwanie.
        Pierwsza gwiazdka wraz z którą rozpoczyna się wieczerza wigilijna jest symbolicznym nawiązaniem do Gwiazdy Betlejemskiej, oznaczającej narodziny Jezusa, którą na wschodniej stronie nieba ujrzeli Trzej Królowie

        Galeria zdjęć

         

        *****

         

        Lekcja przyrody w klasie 4b

        Uczniowie 4b omawiając temat „Jak organizmy przystosowały się do życia w różnych środowiskach", skorzystali z programu Corint 3D. Obejrzeli model żaby i kreta w 3D i wspólnie omówili elementy budowy, które umożliwiają im żyć w odpowiednim środowisku.

        Galeria zdjęć

         

        *****

         

        1a w świecie pingwinów

        Klasa 1a wraz z pierwszym śniegiem odwiedziła krainę pingwinów. Na wstępie wykonaliśmy mikołajkowego pingwina w formie papierowej. Obejrzeliśmy to sympatyczne zwierzę w formie 3d  (Laboratoria Przyszłości) oraz na zajęciach komputerowych utrwalaliśmy umiejętności w programie Paint tworząc portret nielota. Na zakończenie kolorowaliśmy nasze pingwinki. Dzięki aplikacji Quiver nadaliśmy im trójwymiarowe kształty.

        Galeria zdjęć

         

        *****

         

        Cykl zajęć Mikołajkowych w klasie 2c

        5 grudnia uczniowie utrwalili nazwy drzew iglastych, które mogą być choinką . Wykorzystano program Corinth 3D.
        Potem dzieci robiły fotobudkę korzystając z elementów wydrukowanych w drukarce 3D.
        Za pomocą wieży i kostki losowano rodzaj pracy do wykonania. Do ozdoby fotobudki dorysowywały Mikołaja.
        Po zrobieniu fotobudki dzieci robiły sobie zdjęcia aparatem zakupionym w ramach Laboratoriów Przyszłości. Było dużo śmiechu i zabawy
        6 grudnia dzieci ubrały choinkę.
        7 grudnia dzieci miały warsztaty - wykonanie śnieżnej kuli.
        Dzieciom bardzo podobały się warsztaty. Ich pracę podczas warsztatów oraz śnieżne kule udokumentowano aparatem ( Laboratoria Przyszłości).
        Pozostały czas dzieci spędziły w sali zabaw. Mikołajkowe zabawy pozostaną na długo w pamięci .

        Galeria zdjęć

         

        *****

         

        Klasa w muzeum

        Kala 5 c wraz ze mną i Panią Joanną Hołody oraz Panią Anną Wypysińską przystąpiła do kilkuetapowej pracy plastyczno- fotograficznej. Zadanie pierwsze polegało na wykonaniu w perspektywie zbieżnej podłogi w sali muzealnej ułożonej w formie szachownicy. Następnie na lekcji plastyki uczniowie zapoznali się z kierunkami w sztuce XX wieku i przedstawicielami malarstwa abstrakcyjnego ( J. Polloc, J. Miro, W Kandinsky, P. Mondrian),  na lekcji informatyki mogli w okularach 3D zwiedzać sale muzealne z dziełami sztuki współczesnej. Uczniowie inspirując się twórczością powyższych malarzy stworzyli własne obrazy. Aparatem fotograficznym zakupionym w ramach program zrobiłam zdjęcia uczniów, które po wycięciu naklejone zostały na prace plastyczne- postaci kontemplują dzieła malarskie. Wystawa prac wzbudza ogromne zainteresowanie uczniów i pracowników szkoły. 

        Galeria zdjęć

         

        *****

         

        Jaszczurki - lekcja plastyki 

        Wydrukowana na drukarce 3D zielona jaszczurka była inspiracją do przeprowadzenia zajęć plastycznych w klasach pierwszych i drugich. Po zapoznaniu się z techniką punktowego malarstwa Aborygenów dzieci z zapałem zaczęły projektować na kartce swoje jaszczurki. Cóż za bogactwo kolorów i egzotycznych wzorów!

        Galeria zdjęć

         

        *****

         

        Jesienne prace plastyczne

        ,, Malarz październik wyjął swoje farby.

        Wybrał z nich tylko jesieni barwy.

        Pociągnął pedzlem, dość zamaszyście

        i pomalował drzewom liście.”

        Grażyna Świerczyńska

        Liście klonu wydrukowane na szkolnej drukarce 3D towarzyszyły naszym uczniom z klas 1 i 2 podczas wykonywania jesiennych prac plastycznych. Były zarówno inspiracją jak i bohaterem prac. Z klasą 1b wykonałam niezwykle barwne prace techniką kalkografii “Jesienne liście nocą”. Uczniowie najpierw kolorowali kolnowy liść narysowany na papierze. Następnie wycinali i naklejali na białe tło. Na tak przygotowane prace kladłam fioletową kalkę maszynową i prasowałam żelazkiem. Czary mary i tusz z kalki przechodził na  kartkę tworząc tajemniczy klimat nocy. Klasy pierwsze i drugie mogły wykazać się wyobraźnią i pomysłowością podczas tworzenia prac: Leśny Skrzat, Dziwne Zwierzę. Obu tematom posłużyły do pracy odbitki liści (rówież te wydrukowane).

        Galeria zdjęć

         

        *****

         

        Środowisko przyrodnicze Polski

        Na lekcji powtórzeniowej w klasach 7, uczniowie skorzystali z programu Corint 3D. Oglądali przekrój poprzeczny typów gleb w Polsce i typy rzek.

        Galeria zdjęć

         

        *****

         

        Wulkany i trzęsienia ziemi na Islandii

        Omawiając temat, uczniowie klas 6, dzięki programowi Corint 3D mogli obejrzeć Ziemie podzieloną na płyty litosfery. Przez środek Islandii przebiega granica miedzy płytami litosfery i z tego powodu występują tam wulkany i trzęsienia ziemi. Dzięki temu programowi, uczniowie zobaczyli i zrozumieli dlaczego te zjawiska występują tylko na niektórych obszarach.

        Galeria zdjęć

         

        *****

         

        Lekcja przyrody w klasie 4b

        Uczniowie 4b omawiając temat „Jak organizmy przystosowały się do życia w różnych środowiskach", skorzystali z programu Corint 3D. Obejrzeli model żaby i kreta w 3D i wspólnie omówili elementy budowy, które umożliwiają im żyć w odpowiednim środowisku.

        Galeria zdjęć

         

        *****

         

        Lekcja o stawonogach

        Uczniowie klasy 6c w trakcie lekcji o stawonogach oglądali preparat- noga muchy w 160-ciokrotnym powiększeniu. Mikroskop został zakupiony w ramach programu Laboratoria Przyszłości. Uczniowie klasy 4C oglądali preparaty mikroskopowe związane z lasem, polem i łąką. Szczegóły widoczne przez mikroskop robiły na uczniach duże wrażenie.

        Galeria zdjęć

         

        *****

         

        Andrzejki w klasie 3c

        29 listopada uczniowie klasy 3c rozpoczęli świętowanie andrzejek. Podczas zajęć pogłębili wiedzę na temat andrzejek i katarzynek, poznali ciekawe wróżby, wykonali magiczne mikstury oraz pokolorowali zakodowany przedmiot. Po zajęciach odbyła się dyskoteka z wróżbami. Pod koniec zabawy pełni radosnych wrażeń uczniowie zasiedli do słodkiego poczęstunku zorganizowanego przez rodziców.  

        Galeria zdjęć

         

        *****

         

        3c w Centrum Nauki Kopernik

        26 października klasa 3c odwiedziła Centrum Nauki Kopernik. Uczniowie mieli okazję zwiedzić stałą interaktywną ekspozycję Centrum, gdzie mogli samodzielnie eksperymentować oraz zadawać pytania samemu Mikołajowi Kopernikowi. Najciekawszą atrakcją było Planetarium. Uczniowie dowiedzieli się o najnowszych osiągnięciach nauki ,badaniach kosmosu i gwiezdnych ciekawostkach. 

        Galeria zdjęć

         

        *****

         

        Śladami hobbita

        Poznawanie przygód Bilbo Bagginsa zawsze jest fascynujące.  W listopadzie klasa 6c udała się w taką podróż… Podążaliśmy śladami hobbita i jego załogi. Odwiedziliśmy m.in. Bag End, Rivendell, Góry Mgliste, Mroczną Puszczę i Esgaroth. Podczas wędrówki spotykaliśmy różnych bohaterów powieści. Jej efektem jest stworzenie „Leksykonu postaci Tolkiena”.  Prace uczniów utrwalono za pomocą aparatu zakupionego w ramach programu „Laboratoria Przyszłości”.

        Galeria zdjęć

         

        *****

         

         

        Zasady pisowni wyrazów z "ó"

        Uczniowie klasy 2 b utrwalali zasad pisowni wyrazów z „ó”. Po zapisaniu zasad na tablicy, uczniowie bawili się używając kostki z kieszeniami. Dzieci podzielone na grupy rzucały kostką i miały napisać 5 wyrazów zgodnie z wylosowaną zasadą. Wygrały dwie grupy, które miały taką samą liczbę punktów.

        Galeria zdjęć

         

        *****

         

        Atrakcje turystyczne Berlina i Monachium

        Uczniowie klasy 8b pracowali na lekcji wykorzystując okulary VR, oglądając zabytki  i atrakcje turystyczne Berlina i Monachium. Następnie otrzymali zdjęcia  do ,których musieli dopasować nazwy w j. niemieckim i j. polskim do poznanych zabytków. Na koniec lekcji uczniowie wykonali ćwiczenia Prawda i Fałsz utrwalające materiał gramatyczny i łączące właściwe informacje z nazwą zabytku. Zadaniem domowym  dla ochotników było przygotowanie  prezentacji  o atrakcjach turystycznych dowolnego miasta w Niemczech 

        Galeria zdjęć

         

        *****

         

        Berlin oraz jego najważniejsze zabytki i atrakcje turystyczne

        Uczniowie klasy 7b na lekcji języka niemieckiego poznali podstawowe wiadomości na temat Berlina oraz jego najważniejsze zabytki i atrakcje turystyczne. Uczniowie zostali podzieleni na grupy 3-osobowe, każda z grup za pomocą okularów VR oglądała zabytki Berlina. Następnie rozwiązywali quiz sprawdzający ich wiedzę. Zadaniem domowym było wypisanie zabytków i atrakcji turystycznych Berlina w języku niemieckim i polskim. 

        Galeria zdjęć

         

        *****

         

        Jak zbudowany jest atom?

        Uczniowie klas siódmych na zajęciach chemii poznawali budowę materii. Dzięki aplikacji Corinth mogli zobaczyć model 3D atomu tlenu. Z pewnością taka wizualizacja ułatwiła im zapamiętanie nowych treści oraz pomogła w samodzielnym wykonaniu modeli atomów. W poznaniu wiązań chemicznych ułatwiły modele atomów kulkowe i zbudowane za pomocą nich cząsteczki.  

        Galeria zdjęć

         

        *****

         

        Czym posługuje się chemik?

        Uczniowie klas 7 na zajęciach chemii poznawali szkło laboratoryjne, bardzo pomocne w tej nauce były graficzne ilustracje. Następnie uczniowie wykonali doświadczenie chemiczne w wyniku którego otrzymali słodką tęczę w probówce. Poznali również zjawisko dyfuzji, korzystając z programu Corint3D mogli zobaczyć wizualizację tego procesu.

        Galeria zdjęć

         

        *****

         

        Diogenes i Aleksander

        Na lekcji języka polskiego klasa 8a w kilkuosobowych zespołach pisała scenariusze. Uczniowie mieli za zadanie wyobrażenie sobie, jak przenieśliby na ekran spotkanie Aleksandra Macedońskiego z Diogenesem. Spisali swoje pomysły, uwzględniając: scenerię wydarzeń, kostiumy, ewentualne rekwizyty, możliwość wprowadzenia innych bohaterów. Następnie podczas pracy w grupach powstały filmiki, które wspólnie oglądaliśmy podczas lekcji. Do realizacji lekcji wykorzystano sprzęt zakupiony w ramach programu Laboratoria przyszłości.

        Galeria zdjęć

         

        *****

         

        Medota projektu na lekcjach języka angielskiego

        W ramach zajęć z języka angielskiego uczniowie co pewien czas realizują określony temat metodą projektu. W listopadzie klasa 4c zajmowała się projektem A souvenir T-shirt from Poland. Klasy 5a i 5c  pracowali nad projektem My autumn album. Wszystkie projekty cieszą się dużym zainteresowaniem wśród uczniów. Uatrakcyjniają one pracę na lekcjach języka angielskiego, wzbudzają ciekawość poznawczą, rozwijają kompetencje językowe, plastyczne i społeczne. Zdjęcia wykonane zostały aparatem zakupionym w ramach projektu „Laboratoria Przyszłości".

        Galeria zdjęć

         

        *****

         

        Potyczki ortograficzne

        Podczas zajęć z języka polskiego uczniowie utrwalali poznane zasady ortograficzne grając w grę. Zabawa polegała na tym, aby rzucić kostką i odnaleźć obrazek, którego nazwa zawiera literę znajdującą się na kostce (u,ó, ż, rz, h, ch). Kostka została wydrukowana na drukarce 3d (Laboratoria przyszłości). Nauka poprzez zabawę zawsze sprawia wiele radości.

        Galeria zdjęć

         

        *****

         

        1a koduje

        Klasa1a na swojej lekcji gościła robota , który wprowadził dzieci w świat kodowania. Używając sprzęt zakupiony z Laboratoriów Przyszłości uczniowie ćwiczyli elementy orientacji w przestrzeni oraz logiczne myślenie. Zadaniem dzieci było zakodowanie robota tak, żeby dotarł do wyznaczonego celu. Jesteśmy pewni, że robot będzie częstym gościem na naszych zajęciach.

        Galeria zdjęć

         

        *****

         

        Prąd elektryczny

        W listopadzie na lekcjach fizyki omawialiśmy dział: "Prąd elektryczny". W ramach Laboratorium Przyszłości uczniowie skorzystali z projektu: "Kryzys energetyczny" i budowali domki na których zamontowane były panele słoneczne.

        Galeria zdjęć

         

        *****

         

        Cechy wielokątów

        W andrzejki klasa 8b pod kierunkiem p. Agnieszki Lindenau przypomniała sobie cechy wielokątów. Do zajęć wykorzystaliśmy materiały z projektu"Laboratoria przyszłości". Zajęcia to wstęp do poznania Twierdzenia Pitagorasa, które otwiera kolejne wrota do poznawania królowej nauk.

        Galeria zdjęć

         

        *****

         

        Zajęcia kostką 3D

        Na zajęciach z klasą 4c przeprowadziłam zajęcia,  z cyklu laboratorium przyszłości.
        Zajęcia dotyczyły  rzutu kostka z daniami napisanymi w języku angielskim. Dziecko, które wylosuje dane danie, musi w języku angielskim wymienić produkty niezbędne do zrobienia danego dania.
         

        Galeria zdjęć

         

        *****

         

        Zajęcia z kostką 3D

        Na zajęciach z klasą 5c przeprowadziłam zajęcia,  z cyklu laboratorium przyszłości.
        Zajęcia dotyczyły  rzutu kostka z daniami napisanymi w języku angielskim. Dziecko, które wylosuje dane danie, musi w języku angielskim wymienić produkty niezbędne do zrobienia danego dania.
        Wygrywa ta grupa, która wymieni najwięcej składników.

        Galeria zdjęć

         

        *****

         

         

        Dzień Pluszowego Misia w klasach 1-3

        25 listopada swoje święto obchodzi najlepszy przyjaciel dzieci - Pluszowy Miś. W naszej szkole Dzień Pluszowego Misia świętowaliśmy 24 listopada. Tego dnia postać misia była motywem przewodnim na wszystkich zajęciach lekcyjnych. Uczniowie poznali historię pluszowego misia, śpiewali misiowe piosenki, opisywali wygląd misiów po polsku oraz po angielsku. Powstały również piękne plakaty i prace plastyczne. Podczas lekcji oraz przerw towarzyszyły dzieciom ich ukochane pluszowe misie. Był to dla wszystkich bardzo miły dzień! Zdjęcia wykonane zostały aparatem zakupionym w ramach projektu „Laboratoria Przyszłości".

        Galeria zdjęć

         

        *****

         

        Oś symetrii

        Uczniowie i uczennice klasy 1b utrwalali wiadomości na temat osi symetrii korzystając z maty zakupionej w ramach projektu "Laboratoria przyszłości". Uczniowie i uczennice odwzorowywali druga stronę obrazka układając całość.

        Galeria zdjęć

         

        *****

         

        Drzewa liściaste i iglaste

        Uczniowie i uczennice klasy 1b utrwalali wiadomości na temat drzew iglastych i liściastych przy pomocy programu Corinth. Program był pomocny w oglądaniu w powiększeniu i pod każdym kątem drzew, ich owoców oraz korzeni.

        Galeria zdjęć

         

        *****

         

        Lekcja patriotyzmu

        Przekazywanie dzieciom zwyczajów i tradycji narodowych to jedno z podstawowych zadań wychowania. Święta narodowe są ku temu doskonałą okazją.

         

        Poprzez proste przykłady dzieci potrafią odnaleźć się w pojęciach: państwo, naród,
        ojczyzna, tradycja, hymn narodowy, niepodległość, które mają skłaniać do dumy i radości
        z przynależenia do grona Polaków. Przy pomocy wydruków z drukarki 3D nawiązaliśmy
        do postaci Józefa Piłsudskiego. Omówiliśmy po raz kolejny historię polskich symboli narodowych, poświęcając wiele miejsca naszemu orłowi w koronie. Przybliżać dzieciom historię i budzić w nich jej umiłowanie oraz zdrowy patriotyzm można na wiele sposobów. Nic tak nie przyciąga dzieci jak wierszyki, opowiadania, piosenki. Uczniowie wykonując prace plastyczne, uczą się o wielu polskich tradycjach i zwyczajach. 

        To wszystko stanowi bardzo ważny element kultury ojczystej.

        Biało-czerwony kotylion jest idealnym dodatkiem do obchodów tego ważnego dnia. Dlatego podczas godziny wychowawczej klasa 5a samodzielnie wykonywała piękne kotyliony.

        Przypinając przypinkę podczas uroczystości szkolnych w barwach narodowych, każdy uczeń okazał przywiązanie do naszej ojczyzny oraz szacunek dla jej historii.

        Galeria zdjęć

         

        *****

         

        Świerszcz domowy

        Uczniowie klasy 2 b poznawali życie i budowę świerszcza domowego. Po zapoznaniu się z tekstem z podręcznika, oglądali świerszcza w 3D. Poznawali poszczególne części i mogli je dokładnie obejrzeć na animacji.
        Następnie rysowali świerszcza zwracając uwagę na to, aby na rysunkach pojawiły się poznane części budowy owada.

        Galeria zdjęć

         

        *****

         

        Jesień w klasie 2c

        We wrześniu klasa 2c pojechała na wycieczkę do Powsina. Najpierw dzieci odbyły lekcję przyrodniczą w lesie. Poznawały nazwy drzew , warstwy lasu, poznawały budowę drzewa. Na koniec było ognisko i pieczenie kiełbasek.
        Wiedza o budowie drzewa została utrwalona dzięki programowi Corinth 3D ( Laboratoria Przyszłości). Dzieci na tej podstawie wykonały pracę plastyczne- drzewo liściaste. W tym programie też oglądaliśmy budowę kwiatu , budowę rośliny-pomidora. Gdy już utrwaliliśmy nazwy warzyw, zrobiliśmy kukiełkowe przedstawienie " Kłótnia warzyw". Prowadziliśmy dokumentację za pomocą aparatu zakupionym do Laboratoriów Przyszłości . Za pomocą programu Corinth 3D zobaczyliśmy budowę owoców. Na koniec poznaliśmy smak owoców i warzyw robiąc przepyszne zdrowe sałatki.

        Galeria zdjęć

         

        *****

         

        Świat kiedyś i dziś

        Klasa 8b miała za zadanie przygotować plakaty przedstawiające świat kiedyś i dziś. Za pomocą konstrukcji "used to" opisywali jak zmieniły się pewne rzeczy wraz z upływem czasu.
        Zdjęcia zostały wykonane aparatem w ramach laboratorium przyszłości.

        Galeria zdjęć

         

        *****

         

        Oś symetrii

        Uczniowie klasy 3a uwielbiają zabawy z wykorzystaniem maty (Laboratoria Przyszłości). Nauka poprzez zabawę wzbudza wiele pozytywnych emocji. Na dzisiejszych zajęciach utrwalamy pojęcie symetrii.

        Galeria zdjęć

         

        *****

         

        Poznajemy budowę liścia

        Klasa 3a na lekcji przyrody zapoznała się z budową liścia. Dzieci mogły dokładnie obejrzeć z czego zbudowany jest liść dzięki programowi Corinth 3D (Labratoria Przyszłości). Podsumowaniem zajęć było wykonanie prac plastycznych przedstawiających jesienne liście.

        Galeria zdjęć

         

        *****

         

        Polskie symbole narodowe

        24 października br. uczniowie klasy 4b wzięli udział w lekcji historii w ramach projektu laboratoria przyszłości. Temat zajęć dotyczył polskich symboli narodowych. Dzięki drukarce 3d uczniowie mogli zobaczyć element naszego godła tzn. figurę Orła Białego, ponadto wspólnie zaśpiewaliśmy Mazurka Dąbrowskiego. Dodatkowo zadaniem uczniów było narysowanie i pokolorowanie polskiej flagi. Myślę, że przed świętem Odzyskania Niepodległości było to dla dzieci cenna i ważna lekcja patriotyzmu.

        Galeria zdjęć

         

        *****

         

        Symetria

        Niedawno klasa 1a poznawała pojęcie oś symetrii. Do tego zagadnienia wykorzystaliśmy matę (LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI), gdzie należało ułożyć lustrzane odbicie ułożonego wzoru. Okazało się to świetną zabawą dla pierwszaków!!!

        Galeria zdjęć

         

        *****

         

        Lekcja akwarystyki

        Na początku października klasa 1a pogłębiała wiedzę na temat akwarystyki. Na lekcjach edukacji wczesnoszkolnej rozmawialiśmy o hodowli ryb w akwarium, obejrzeliśmy też modele 3D ryb (PROGRAM LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI )przy których omówiliśmy budowę ryby. Następnie w programie graficznym Paint tworzyliśmy świat podwodny. Podsumowaniem tematu była praca plastyczna MOJE AKWARIUM.

        Galeria zdjęć

         

        *****

         

        Pierwszy dzień w szkole klasy 1a

        Pierwszy dzień w szkole to ważna chwila dla dziecka i rodzica. Klasa 1a postanowiła zatrzymać tę chwilę jak najdłużej w swojej pamięci i zrobiła sobie pamiątkowe zdjęcia (aparat zakupiony w ramach Programu Laboratoria Przyszłości). Na małej sesji zdjęciowej uśmiech dopisywał każdemu 😊.

        Galeria zdjęć

         

        *****

         

        Oddziaływanie elektrostatyczne w praktyce.

        W październiku w ramach Laboratorium Przyszłości, w ramach omawianego działu "Elektrostatyki" uczniowie klas ósmych sprawdzali oddziaływania elektrostatyczne w praktyce:)

        Galeria zdjęć

         

        *****

         

        Działanie siłomierza w praktyce

        W październiku uczniowie klas siódmych sprawdzali działanie siłomierza w praktyce :)

        Galeria zdjęć

         

        *****

         

        Jak zbudowana jest komórka roślinna?

        Każdy żywy organizm  jest zbudowany z komórek. Jest to pojęcie dosyć abstrakcyjne. O budowie komórki  możemy uczyć się z różnych schematów i zdjęć mikroskopowych. Nie zawsze to jednak wystarcza. Komórka jest obiektem trójwymiarowym, nie jest płaska. Aby ułatwić sobie o niej naukę, zrozumieć i zapamiętać jej budowę, uczniowie klasy 4c skorzystali w programu Corint3D, dzięki któremu mogli obejrzeć budowę komórki roślinnej oraz wykonać pracę w programie graficznym. Zadaniem uczniów było narysowanie komórki oraz podpisanie jej elementów. Uczestnicy doskonalili umiejętność posługiwania się narzędziami programu Paint oraz narzędziami tekstu.

        Galeria zdjęć

         

        *****

         

        Od hieroglifów do alfabetu. Jak kształtowała się historia pisma?

        Skąd wzięło się pismo na świecie? W klasie 5a  poznawaliśmy  historię pism od starożytności do współczesności. Dowiedzieliśmy się, jakie są rodzaje pisma i jakie czynniki wpływały na jego rozwój. Lekcja przeprowadzona przy pomocy materiałów z 3D, na której zostały wydrukowane hieroglify. Powstanie pisma zawdzięczamy potrzebie przekazywania i utrwalania myśli przez naszych przodków. Mówi się również, że pismo zrodziło się wraz z rozwojem handlu . Cywilizacja się rozwijała, a razem z nią komunikacja międzyludzka, która przybierała różnorakie formy, ewaluowała, czego konsekwencją jest używane przez nas dzisiaj pismo. Opanowaniu tej wiedzy poświęcone były nasze zajęcia.

        Galeria zdjęć

         

        *****

         

        Wynalazki, które umożliwiły dalekie podróże

        Postęp , jaki dokonał się w technice żeglarskiej w XV wieku, umożliwił podejmowanie dalekomorskich wypraw. Ogromne znaczenie dla rozwoju żeglugi miało upowszechnienie przyrządów nawigacyjnych takich jak kompas i astrolabium, pojawienie się dokładniejszych map oraz statków - karawel. Pierwsze ,które miały ruchome żagle, które umożliwiały podróżowanie w wybraną stronę świata niezależnie od kierunku wiatru. Taki żaglowiec uczniowie mogli obejrzeć dzięki drukarce 3D. Porównywali wydruk z żaglowcem ukazanym na innych ilustracjach .

        Galeria zdjęć

         

        *****

         

         

        Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych - klasy 8

        W ramach obchodów  Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych uczniowie klas 8 brali udział w lekcjach informatyczno-bibliotecznych, dotyczących książek. Uczniowie przypomnieli sobie uniwersalną klasyfikację dziesiętną oraz podział  literatury w bibliotekach szkolnych. Poznali rodzaje książek dla dzieci z podziałem na rodzaje np.: książki dźwiękonaśladowcze, książki edukacyjne, książeczki kontrastowe, książki aktywizujące i interaktywne, książeczki z dźwiękiem, książeczki z ruchomymi elementami itp. Następnie uczniowie mieli znaleźć odpowiedź na pytanie:  „Dlaczego powinniśmy czytać książki już od najmłodszych lat?” Odpowiedzi zebrane zostały w formie dokumentu tekstowego, do którego uczniowie wykorzystali grafikę SmartArt.

        Galeria zdjęć

         

        *****

         

         

        Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych - klasy 5

        Co to jest kapitułka, grzbiet, trzon, obwoluta, wklejka, karta przedtytułowa, karta tytułowa wiedzą już dokładnie uczniowie klas piątych, którzy w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych uczestniczyli w lekcjach informatyczno-bibliotecznych. Uczniowie przypomnieli sobie jak zbudowana książka oraz mogli obejrzeć każdy w wymieniowych elementów na przykładowych książkach. Jednocześnie przypomnieli sobie zasady dotyczące dbania o książki oraz stworzyli krótką prezentację.

        Galeria zdjęć

         

        *****

         

         

        Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych - klasy 6 

        Uczniowie klas 6 w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych uczestniczyli w zajęciach informatyczno-bibliotecznych.  Przypomnieli sobie rodzaje katalogów : alfabetyczny, rzeczowy na podstawie zaprezentowanej planszy. Uczniowie zapoznali się z uniwersalna klasyfikacją dziesiętną (UKD) i za jej pomocą samodzielnie odczytywali informacje z naklejek umieszczonych na grzbietach książek z biblioteki szkolonej. Uczniowie zostali zapoznani ze statystyką wypożyczeń w naszej szkole, a na podstawie uzyskanych danych tworzyli wykresy w programie Excel. Następnie uczyli się formatowania wykresów: zmiany kolorów poszczególnych elementów wykresu, dodawania i edycji etykiet danych, ustawienia legendy itp.

        Galeria zdjęć

         

        *****

         

         

        Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych - klasy 4

        Jak zbudowana jest książka? Na to pytanie próbowały odpowiedzieć dzieci z klasy 4 w ramach promocji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Celem lekcji bibliotecznej było poznanie podstawowych elementów budowy książki i ich funkcji. Uczniowie dowiedzieli się co to jest: okładka, karta tytułowa, korpus, tekst główny i spis treści. Po części teoretycznej przyszedł czas na ćwiczenia praktyczne. Uczniowie w programie graficznym projektowali własną okładkę do wybranej przez siebie książki lub wiersza.

        Galeria zdjęć

         

        *****

         

         

        Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych - klasy 7

        W październiku, jak co roku, obchodzimy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Uczniowie klas 7 w ramach obchodów święta naszej biblioteki brali udział w lekcjach informatyczno-bibliotecznych, na których przypomnieli sobie  podstawowe zasady korzystania z usług biblioteki szkolnej ze szczególnym zaakcentowaniem potrzeby poszanowania książek. Zapoznali się z uniwersalną klasyfikacją dziesiętną oraz z podziałem literatury w bibliotekach szkolnych. Poznali potrzebę podziału katalogu na alfabetyczny i rzeczowy (alfabetyczny – poszukiwanie książek danego autora, rzeczowy – wyszukiwanie książek na określony temat). Uczniowie obejrzeli różne rodzaje książek, a na zakończenie lekcji wykonali plakat nt. „Dlaczego warto czytać książki”.

        Galeria zdjęć

         

        *****

         

        Klasa 2b podczas zabawy kodowania robota

        Klasa II b podczas zabawy uczyła się kodowania robota. Powtarzała pojęcia: w prawo, w lewo, do przodu, do tylu. Dzieci pracowały w grupach i były bardzo zaangażowane.

        Galeria zdjęć

        *****

        Lekcja z kostką 3D

        Klasa II b podczas zajęć utrwalała pojęcie rzeczownika. Uczniowie wykorzystali kostkę wydrukowaną na drukarce 3 D. Dzieci rzucały kostką i podawały nazwy wylosowane na kostce. Praca odbywała się indywidualnie i grupowo.

        Galeria zdjęć

        *****

        W poszukiwaniu nowych lądów

        Na lekcjach informatyki uczniowie klas czwartych dzięki technologii wirtualnej rzeczywistości mogli sami nacieszyć się wirtualnym światem. Dzięki okularom VR uczniowie mogli obejrzeć statek handlowy, który był używany w Rzymie do transportu towarów. Po obejrzeniu obiektu z każdej strony uczniowie sami rysowali taki statek w programie Paint, poznając narzędzia takie jak krzywa, linia, wypełnienie. Przypomnieliśmy sobie skróty klawiszowe oraz doskonaliliśmy precyzję i dokładność. Zajęcia zachwyciły uczniów, powstały piękne prace. Okulary VR to niesamowite narzędzie interaktywne, dzięki któremu nauka w naszej szkole będzie nie tylko przyjemniejsza, ale także efektywna.

        Galeria zdjęć

        *****

        Jak zbudowana jest nasza planeta? Budowa wnętrza Ziemi.

        Uczniowie klas piątych na zajęciach informatyki poznawali możliwości aplikacji Corinth  oraz znajdujących się w niej modeli 3D. Dzięki nim mogliśmy efektywnie zilustrować temat i sprawić by  lekcje były ciekawsze i atrakcyjniejsze.  Na zajęciach uczniowie oglądali model 3D naszej planety oraz przekrój poprzeczny Ziemi. Następnie każdy uczeń samodzielnie wykonał taki schemat w programie PowerPoint. Uczniowie ćwiczyli umiejętności wstawiania, modyfikowanie i formatowania kształtów.  Powstały bardzo ciekawe prace, dzięki której połączyliśmy naukę, zabawę i nowoczesność.

        Galeria zdjęć

        *****

         

        Co w ulu bzyczy… czyli co powinniśmy wiedzieć o pszczołach – słodka lekcja informatyki

        „Co trzecią łyżkę jedzenia zawdzięczamy pszczołom.” – mówi szef Polskiego Związku Pszczelarskiego. „Kiedy pszczoła zniknie z powierzchni ziemi, to człowiekowi pozostaną już najwyżej cztery lata życia. Nie będzie pszczół, to nie będzie zapylania, nie będzie zapylania, nie będzie roślin, nie będzie roślin, to nie będzie zwierząt…….” – te słowa padły już na początku XX wieku. Jak bardzo potrzebujemy pszczół i ile im zawdzięczamy nie trzeba nikomu przypominać. Na lekcji informatyki uczniowie wykorzystując program Corinth3D mogli obejrzeć model 3d pszczoły oraz  poznać anatomię owada. Następnie każdy uczeń stworzył własną broszurę promującą miód. Powstały bardzo ciekawe i kolorowe prace.

        Galeria zdjęć

         

        *****

         

        Odkrywamy Dubaj na odległość – niezwykłe zakątki tego miasta

        Podczas lekcji informatyki uczniowie klas 6 mieli okazję przenieść się do najpiękniejszych zakątków miasta Dubaj, a to wszystko dzięki wykorzystaniu okularów VR. Uczniowie przenosząc się w wirtualny świat mogli zwiedzić najciekawsze zakątki miasta. Następnie uczniowie, wykorzystując program PowerPoint tworzyli własny przewodnik po Dubaju. Poznali zasady tworzenia prezentacji, formatowania slajdów, wstawiania pól tekstowych oraz obrazów.

        Galeria zdjęć

         

        *******************************************************************

         

        Laboratoria przyszłości 2022/2023